Ale içi şiddet 2 kat arttı

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Emniyetin raporuna göre maganda kurşunlarının vızır vızır uçtuğu 2006 yılında ruhsatsız silah sayısında yüzde 79 oranında artış oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetelerin üçüncü sayfalarının malzeme sıkıntısı çekmediği 2006 yılında katiller, kapkaççılar, bin bir türlü yeni yöntemler bulan hırsızlar tam mesai çalıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı, 2005 ve 2006 yılında meydana gelen asayiş olaylarının karşılaştırmalı raporuna göre en büyük artışlardan biri her türlü uyarıya rağmen aileiçi şiddette yaşandı. Cinayet dışında hemen hiçbir suçta ise azalma yok.

Saatte bir kapkaç

Emniyetin verilerine göre geçen yıl saat başı 1 kişi kapkaça uğradı, 4 kişi yaralandı, 8 kişi darp edildi, 9 kişinin evi soyuldu, 2 kadın kocası tarafından dövüldü. Ayrıca her gün 5 kişi kasten öldürüldü, 109 kişi yaralandı, 50 kişi intihara teşebbüs etti. 2006’da 2005’e göre şahsa karşı işlenen suçlarda 59, mala karşı işlenen suçlarda yüzde 5’lik artış yaşandı. Cinayetler yüzde 4.2 azalsa da, aile içi şiddetin yüzde 72 oranında arttı.

UZMANLAR YORUMLADI

Polisin morali bozuk

* Rüştü Kazım Yücelen (Eski İçişleri Bakanı): Polisin yetki, sorumluluklarının ve görevinin yeniden tanımlanması gerekiyor. Polis yetkisizliğinden şikayetçi. Bunu da sık sık kamuoyuna duyuruyor. Şiddet içeren film ve dizilerin toplumdaki şiddeti artırdığı yönündeki teşhisler yanlış. Suçlardaki artışı bir tek nedene bağlamak mümkün değil ancak polisin morali bozuk, bunun giderilmesi en başka gelen davranış olmalıdır.

Seri katiller yarattık

* Hüseyin Biçen (Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı): TCK’daki değişikliklerin suçların artışına neden olduğu yönünde bir yargı var. Polis ve jandarma, “Biz yakalıyoruz, onlar bırakıyor” diyor. Aslında öyle bir sistem yok. Dikkat edilirse, suçun şekli değişiyor. Örneğin, Amerikan filmlerinde gördüğümüz seri katiller bizde de ortaya çıkmaya başladı. Her evde bir işsiz var. Bu da aile içi şiddeti artırıyor. Bunun engellenmesi için öncelikle ekonomik ve sosyal olarak iyileştirmelere ihtiyaç var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious