Alemdaroğlu artık imza atmayacak

Alemdaroğlu artık imza atmayacak.17248
  • Giriş : 28.10.2008 / 21:20:00

Doğu Perinçek ve bazı sanıklar, iddianamenin okunması sırasında bazı bölümlerin atlanmasına tepki gösterdi. Duruşma 30 Ekim Perşembe gününe ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

''Ergenekon'' davası kapsamında yargılanan bazı sanıklar ile avukatları, iddianamenin bazı bölümlerinin okunmamasına tepki gösterdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, 2 bin 455 sayfalık iddianamesinin bir bölümü, Cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ile Nihat Taşkın tarafından dönüşümlü olarak okundu.

Tutuksuz sanık Kemal Yalçın Alemdaroğlu ile tutuklu yargılanan Doğu Perinçek arasındaki bir telefon görüşmesine ilişkin bölüm okunduğu sırada, Perinçek tepki gösterdi.

Yine telefon görüşmelerine ilişkin iddianamedeki bir bölümü okuyan savcı, küfürlü bir söz bulunduğunu belirterek, bu bölümü okumadan geçeceğini söyledi. Bu sırada bir sanık ayağa kalkarak söz konusu bölümün okunmasını istediğini bildirdi. Başka bir sanık da ''Ne alakası var iddianame ile'' dedi. Bunun üzerine küfürlü bölüm kısaltılarak okundu. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, saat 10.30 sıralarında kayıt yapılan CD'nin değiştirileceğini söyleyerek, iddianamenin okunmasına kısa bir süre ara verdi. Başkan Şengün, aranın ardından söz almak isteyen bir sanığa, iddianamenin okunduğunu anımsatarak, yerine oturmasını söyledi.

Bu arada bazı avukatlar da iddianamenin 106. ve 107. sayfalarındaki bazı bölümlerin okunmadığını öne sürdü. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Şengün, Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın'a, ''Gözden mi kaçtı acaba?'' diye sordu. Bunun üzerine Taşkın, ortak talep doğrultusunda tekrar olan bazı bölümlerin atlandığını belirtti.

DURUŞMA ERTELENDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, iddianamenin okunmasına ara verilmesinin ardından bazı sanıklar ile avukatlarının talepleri alındı. Mahkeme heyeti, davanın bir sonraki duruşmasının 30 Ekim Perşembe günü yapılmasını kararlaştırdı.

ALEMDAROĞLU İMZA ATMAYACAK

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Yalçın Alemdaroğlu hakkındaki adli kontrol uygulamasını ise kaldırdı. Alemdaroğlu, polis merkezine gidip imza atmak zorunda kalmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*