Alemdaroğlu’na ret!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Alemdaroğlu’nun rektörlüğe geri dönme talebine Danıştay’dan ret cevabı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin aleyhine verdiği karara itiraz eden Alemdaroğlu, temyiz başvurusunun ilk aşamasını da kaybetti.

İtirazı görüşen Danıştay 8. Dairesi, 3 Temmuz’da oybirliğiyle ‘yürütmenin durdurulması isteğini’ reddetti. YÖK Genel Kurulu’nun 3 Eylül 2004 tarihli kararı ve Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer’in 22 Eylül 2004 tarihli imzası ile görevden alınan Alemdaroğlu, YÖK ve Cumhurbaşkanlığı aleyhine dava açmıştı. İstanbul 6. İdare Mahkemesi ise ‘yargı kararlarını aynen ve gecikmeksizin uygulamadığı sabit olan’ Alemdaroğlu’nun rektörlük görevinden alınmasında ‘hukuk, kamu yararı ve hizmet gereklerine aykırılık görülmediği’ gerekçesiyle davayı reddetmişti.

Alemdaroğlu da mahkemenin kararına karşı ‘yargı kararlarının bir bölümünün uygulandığı, bir bölümünün ise bürokratik prosedürler sebebiyle uygulanamadığını’ öne sürerek Danıştay’a itiraz etmişti. Sezer ve YÖK ayrı ayrı mahkemeye gönderdiği savunmalarda, Alemdaroğlu’nun ‘Anayasa ve yasa hükümlerini hiçe saydığı’na dikkat çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious