Alemdaroğlu'nun avukatının savunması

Alemdaroğlu'nun avukatının savunması.8824
  • Giriş : 08.06.2009 / 18:48:00

''Ergenekon'' davasının bugünkü duruşmasında, tutuksuz sanık eski İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş savunmasına devam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen davada savunmasını sürdüren Çetinbaş, savcıların tarafsız olmadıklarını ya da darbenin ne olduğunu bilmediklerini öne sürerek, Türk Ordusu'nun ''Cumhuriyet'in temel niteliklerinin tehlikede olduğu kanaatine vardığı dönemlerde darbe yaptığını'' söyledi.

Çetinbaş, ''Türk Ordusu'nun bundan sonra da darbe yapmayacağını kimse söyleyemez. Türk Ordusu darbeyi kimsenin telkini ile yapmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Ordusu'nu bu şekilde takdim etmeye kimsenin hakkı yoktur'' diye konuştu.

Metin Çetinbaş, Türk Ordusu'nun dünyanın en saygın ordularından olduğunu ve ''içeriden ya da dışarıdan yönlendirilmiş iki gösteriye bakarak darbe yapmayacağını'' öne sürdü.

İddianamede, tutuklu sanık Fikri Karadağ'ın ''vatan hainleri''nden bahsettiği konuşmasına yer verildiğini belirten Çetinbaş, ''Vatan hainlerinin darağaçlarında sallandırıldığını görmek hangi nedenle suç örgütü faaliyeti? Bu ülkede yeniden idam cezası gelse, yargılama sonucundan birilerinin idamına karar verilebilir. Vatan hainleri için yapılan bu temenni iddianame savcılarını neden rahatsız etmiştir?'' dedi.

Çetinbaş, Kuvayı Milliye 1919 Derneğinde silah üzerine yapılan yeminin de Atatürk'ün ettiği yemin olduğunu öne sürdü.

Metin Çetinbaş, iddianamede suç delili olarak gösterilen ifadelerin fikir ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini, ancak bunların savcılar tarafından suçmuş gibi gösterildiğini, iddianamede bu fikir beyanları dışında somut bir eylem yapıldığı ya da yasa dışı bir faaliyet gerçekleştirildiğine yönelik hiçbir bilgi ya da belge olmadığını savundu.

İddianamedeki Orhan Pamuk, Fehmi Koru ve Sebahat Tuncel gibi isimlere suikast düzenleneceği yönündeki bilgilere de değinen Metin Çetinbaş, şöyle devam etti:

''Öldürmeyi düşündüğünü söyleyen birini adam öldürmekten yargılayabilir misiniz? Telefon konuşmaları istihbarat ve önleyici tedbir açısından önemlidir. Can güvenliği tedbiri alınır, ama bu telefon geyiklerini suikasta teşebbüs gibi göstermek ya önyargıdır ya da bilememezliktir. Ceza yargılaması nefret ve sevgilerin parametresine göre yapılamaz. Belirli insanlardan nefret etmek suç değildir. Mahkeme somut olaylara bakar.''

Çetinbaş'ın savunmasına ara veren Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, yarın devam edilmek üzere duruşmayı bitirdi.

Öte yandan, Kemal Alemdaroğlu'nun sağlık sorunları nedeniyle raporlu olduğu için duruşmaya katılmadığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*