Alerjik hastalıklar tüm dünyada artıyor

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Fadıl Öztürk, alerjik hastalıkların tüm dünyada arttığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Prof. Dr. Fadıl Öztürk, "En sık alerjik reaksiyonlara neden olan ev tozu akarlarının, kedi ve köpeklerin, hamam böceklerinin, ot ve ağaç polenlerinin alerjenleri havayolu ile hepimizin gözüne, ağzına, burnuna girer, akciğerlere ulaşır. Fakat yalnızca bunlara karşı alerjisi olan kişilerde astım ve alerjik nezle (rinit) gibi hastalıklara neden olurlar " dedi.

ALERJİK HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ

Prof. Dr. Fadıl Öztürk, alerjik hastalıkların belirtilerini şöyle sıraladı: "Astım: Yineleyen öksürük, hışıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtilerle kendini belli eder. Alerjik rinit: Bu hastalar peş peşe hapşırma, berrak burun akıntısı, burunda tıkanıklık, burun, damak ve boğazda kaşıntıdan şikayet eder. Alerjik konjunktivit: Gözlerde kaşıntı, yaşarma ve kızarma gözlenir. Atopik dermatit (ekzama): Çoğunlukla erken çocukluk (genellikle 6 ay civarında) döneminde başlar. Alevlenmeler ve sönmelerle seyreden kronik yangısal bir deri hastalığıdır. Başlangıçta yanaklarda, alında görülen çok kaşıntılı kırmızı döküntüler çocuk büyüdükçe boyun, dizler ve dirseklerin ön ve arka yüzleri, el ve ayak bileklerinde görülürler. Ürtikeranjioödem: Deride kabarma, kızarma, kaşıntı ve şişlik ile kendini belli eder. Besin, ilaç ve böcek alerjileri: Sıklıkla ürtiker-anjioödeme neden olurlar."

EV AKARLARINA KARŞI YÜKSEK ISI

Yaşamın ilk yıllarında çevresel alerjenlerle temasın azaltılmasının yararlı olabileceğini açıklayan Prof. Dr. Öztürk, alerjik hastalıklara karşı şu uyarılarda bulundu: "Ev tozu akarları ile teması azaltmak için yatak ve yastık kılıfları sık sık 60 dereceden yüksek bir sıcaklıkta yıkanmalı, toz tutan oyuncak ve eşyalardan uzak durulmalıdır. Polen mevsiminde pencerelerin kapalı tutulması ve hava filtrelerinin kullanılması ev içi polen maruziyetini azaltır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious