Alerjinin zamanı geldi dikkatt!

Alerjinin zamanı geldi dikkatt!.16070
  • Giriş : 26.05.2009 / 14:09:00

İçinde bulunduğumuz şu günlerde, bir çok kişide polen alerjileri başlar. Bazı alerjiler mevsimseldir, bazıları ise çok değişik zamanlarda kendisini gösterebilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alerji, bağışıklık sistemimizin çoğunlukla zararlı olmayan bir maddeye karşı verdiği anormal reaksiyonlardır.
Normal şartlar altında bağışıklık sistemi yiyecek gibi zararsız maddeleri gözardı ederken, bakteriler ve virüsler gibi istilâcılara karşı savaş açar. Ancak bağışıklık sistemi bazen normalde zararsız yabancı maddelere karşı da tepki gösterir ve “histamin” adı verilen kimyasal bir madde salgılanarak alerjik reaksiyon başlatılır.
Alerjik reaksiyonları başlatan maddelere “alerjen” adı verilir. Alerjenler; polenlerden meyvelere, ilaçlardan kozmetiklere kadar pek çok değişik maddeler olabilir.
Alerjik reaksiyonların normalde çoğu ciddi değildir. Ama bazen kişinin ölümüne yol açabilecek alerjik durumlar söz konusu olabilir.
Acil müdahele hayat kurtarır
Eğer herhangi bir şeye karşı alerjik reaksiyon gösterdiğinizden şüpheleniyorsanız, acilen bir doktora başvurmalısınız. Bir çok kişi kendisine alerji yapabilecek maddeleri çok iyi bilir. Tabii bazen bilinen alerjilerin de, aniden çok daha değişik ve çok şiddetli reaksiyonlara sebep olabildiği de unutulmamalıdır. Bir hayvan sokmasına veya başka bir şeye karşı başlayan alerji, çok kısa sürede nefesinizi daraltabilecek, kalbinizi hızlı çarptırabilecek hale gelebilir ve “anafilaktik şok” adı verilen ve ölüme neden olabilen çok ciddi bir alerjik reaksiyon aniden söz konusu olabilir. Bu duruma acilen müdahale etmek gereklidir, acil müdahale hayat kurtarıcıdır.
Alerji hiç bir zaman hafife alınmamalıdır, özellikle ilk defa alerjiyle karşılaşıldığında, bulgular hafifleyene kadar bir hekim gözetiminde kalınmalıdır.


BULGULAR VE NEDENLERİ
Alerjik reaksiyonlar, sebep olan maddeye ve görüldüğü yere bağlı olarak sınıflandırılır.
DERİ ALERJİLERİ: Belli gıdalar, polenler, hayvan tüyleri, ilaçlar, böcek ısırıkları, soğuk, sıcak, ışık, stres veya allerjen maddelerin deriyle temas etmesi sonucu ortaya çıkar.
SOLUNUM YOLLARI ALERJİLERİ: Saman nezlesi, astım veya “alerjik rinit” şeklinde görülebilir. Polenler, hayvan tüyleri, toz, küf sporları en sık rastlanan alerjenlerdir.
GIDA ALERJİLERİ: Mide krampları, ishal, bulantı-kusma, sersemlik, terleme ve bazen de bayılma şeklinde kendini belli eder. Daha çok 6 yaşından küçük çocuklarda görülür. İnek sütü, yumurta beyazı, fıstık, un, soya fasulyesi, kabuklu deniz ürünleri, mısır en sık rastlanan alerjenlerdir.
İLAÇ ALERJİLERİ: Bir çok ilaç alerji yapabilir. En sık penisilin alerjisine rastlanır.


TANIYA YÖNELİK ARAŞTIRMALAR

Alerji yapan maddeyi tespit etmek bazen çok zor, hatta imkânsız olabilir. Bazen hiç akla gelmeyecek maddeler alerji sebebi olabilirler. Kişiler alerjileriyle ilgili bir günlük tutarsa doktorlarına çok yardımcı olurlar. Günlere ve aylara göre alerji durumları, yedikleri yiyecekler, yaşamlarındaki değişiklikler, bulundukları ortamlar gibi notlar çok yararlıdır. Detaylı bir sorgulama ve zaman içerisinde iyi bir gözlemle alerji yapan maddeler belirlenmeye çalışılır. Alerjen maddelerle yapılan deri testleri ve kandaki antikor seviyelerini ölçen RAST testi klinikte kullanılan teşhis yöntemleri arasında sayılabilir.


KORUNMA VE ÖNLEMLER
-Evdeki toz, polen ve küfleri süzmesi için etkili bir hava temizleme aygıtı kulanın.
- Odalarda toz tutan eşyalar bulundurmayın ve nemli bir bezle düzenli olarak toz alın.
- İçinde alerjen olabilecek katkı maddeleri (gom arabik, No.5 sarı boya gibi) bulunan hazır besinlerden kaçının.
- Alerjen besinleri saptayarak bunları beslenmenizden çıkarın.
- Yeterli miktarda C vitamini (en az 500 mg) alın ve turunçgillere beslenmenizde yer verin.


TEDAVİ
Alerji tedavisinde genel ilke, alerjen maddelerden uzak durmaktır, ama bu her zaman mümkün olmaz. Hastaya göre seçilen özel tedavi yöntemleri uygulanır. Basit bir krem sürmekten, çok ciddi şok tedavisine kadar uzanan, safhaya ve şiddet göre doktor tarafından uygulanacak çok çeşitli tedavi yöntemleri vardır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*