'Alerjisi olanlar her an astım hastalığına yakalanabilir'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Bozkurt; alerjisi olan kişilerin hayatının herhangi bir döneminde astıma yakalanma riskinin bulunduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Astım hastalığının, Türkiye'de yaklaşık 4 milyon insanı etkisi altına aldığını vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Bozkurt, vatandaşların yarısından fazlasının tedavi görmediğini ve bu nedenle de akciğerlerinde kalıcı hasarların oluştuğunu dile getirdi.

Nefes darlığı, hırıltı, uzun süre öksürük gibi şikayeti olan kişilerin astım hastası olma olasılığının yüksek olduğunu kaydeden Uzman Dr. Nurgül Bozkurt, "Bu kişilerin solunum fonksiyon testi yaptırmaları gerekmektedir. Astım hastası olan kişiler, tedavilerini tam olarak yaptırırlarsa ve belli başlı bazı kurallara dikkat ederlerse iyileşme göreceklerdir. Tabi iyileşme görüldükten sonra da dikkat edilmesi gerekir. Astımlı kişilerin kesinlikle sigara içmemeleri gerekir, hatta sigara içilen ortamlarda bulunulmamaları gerekir." dedi.

Alerjisi olan kişilerin hayatının herhangi bir döneminde astıma yakalanma riskinin de bulunduğunu ifade eden Bozkurt, "Alerjisi olanların dış etkenlerle birlikte astım hastalığına yakalanma riski daha da artmaktadır. Kişide alerji hastalığı varsa, alerjik maddeden uzak kalmalı ve tedavi almalıdır. Dikkat edilmediği takdirde astım hastalığı gelişebilmektedir." diye konuştu.

Astım hastalarının yarıdan fazlasının tedavi görmediğine de işaret eden Bozkurt, "Tedavi görmeyen astım hastalarının akciğerlerinde kalıcı değişiklikler oluşur. Dolayısıyla yaşam kalitesi de düşmektedir. Lütfen sağlığımızı tehlikeye atmadan tedavi olalım." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious