Alet çantasını uzaya düşürdü

Alet çantasını uzaya düşürdü.14159
  • Giriş : 19.11.2008 / 09:01:00

Dünya yörüngesinde yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) çalışmalar için uzay yürüyüşüne çıkan astronotlardan biri, alet çantasını düşürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) açıklamasında, Endeavour uzay mekiği astronotlarından ikisinin, istasyonun dışına çıkarak güneş paneli mekanizmasını yıkama-yağlama işlemini başlattıkları belirtildi.

Çalışma sırasında kadın astronot Heidemarie Stefanyshyn-Piper'ın çantasının elinden kaydığı ve uzayda kaybolduğu kaydedildi.

Astronotun çantasının ve eldivenlerinin, yağ tabancasından sızan yağ nedeniyle kayganlaştığı ve çantanın bu nedenle elinden kaydığı belirtildi.

NASA'nın görüntülerine göre astronot Heidemarie Stefanyshyn-Piper, çantasının elinden kayıp gitmesinden sonra ''oh, süper'' dedi.

Uzay yürüyüşüne çıkan diğer astronot Steve Bowen'da da aynı çantadan bulunması sayesinde 2 astronot çalışmalarına devam etti.

Endeavour uzay mekiği astronotlarının bugünkü çalışmayı tamamladıkları ve ana güneş paneli kolu yuvasındaki tıkanıklığı giderecek yıkama-yağlama işlemi için 3 kez daha uzaya çıkacakları bildirildi.

Houston'daki kontrol merkezindeki yetkililer, astronotların UUİ'nin ana güneş panelinin onarımı için yeterli teçhizata sahip olduğunu söyledi.

UUİ ve mekiklerin yakınlarında nesnelerin uzayda kaybolmasının, gelecekte mekiklere çarpma ihtimalleri nedeniyle çok tehlikeli olabileceği, bu nedenle NASA'nın bu nesnelerin yerini tespit etmeye çalıştığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*