Alev Alatlı Kürt politikacılara fena yüklendi

Alev Alatlı Kürt politikacılara fena yüklendi.21281
  • Giriş : 28.06.2009 / 11:20:00
  • Güncelleme : 28.06.2009 / 11:21:13

“Türkiye’de samimi kürt aydını” aradığını söyleyen Alatlı, Leyla ve Mehdi Zana’yı da barış istememekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aykırı Aydın Alev Alatlı, Kürt politikacıları eleştirdi

Cumartesi akşamları saat 21.10'da TRT 2'de yayınlanan ve gazeteci Gürkan Hacır'ın hazırlayıp sunduğu “Alev Alatlı ile Hadi Baştan Alalım” adlı programda konuşan Alev Alatlı, yine çok çarpıcı iddialarda bulundu. “Türkiye'de samimi kürt aydını” aradığını söyleyen Alatlı, Leyla ve Mehdi Zana'yı da barış istememekle suçladı.

Kürtlerin tarihinin “emperyalist batı” tarafından yazıldığını öne süren Alatlı, bunun da sık sık değiştirildiğini söyledi. Batının bu ilgisinin nedenini “petrol“ olarak yorumlayan Alatlı, “Ben Kürt aydını olsaydım; objektif olur, geçmişimi acımasızca sorgulardım” diye konuştu.

“Kürt aydını olsaydım, hedefim halkımın çağdaş dünyaya eklemlenmesi, bireysel gelişimini tamamlaması olurdu” diyen Alatlı, bunun yönteminin de “feodalizmle savaş” olduğunu söyledi.

“Zana ne zaman barış elçisi olmuş”

Kürt aydınlarının kendilerini etnisiteden dolayı ayrıcalıklı gördüklerini savunan Alatlı, bu etnisiteyi kaşıyanların olduğunu belirterek, Türkiye'de yaratılan Kürt sorununun suni gündem olduğunu söyledi. Kürt aydınlarını eleştiren Alatlı, Mehdi Zana ve eşi Leyla Zana'ya da yüklendi.

Mehdi Zana'nın, 1960'lı yıllarda TİP ( Türkiye İşçi Partisi) üyesiyken “Kürtlerin Türklerden ayrılmasını kimse durduramaz“ sözlerini hatırlatan Alatlı, Mehdi ve Leyla Zana'nın hiçbir zaman gerçek bir barış için çalışmadıklarını söyledi.

Kürtleri esas Kürt aydınları ihmal etmiştir, acısını Türklerden çıkarmasınlar...

Program, Gürkan Hacır'ın, Alev Alatlı'nın “Ben bir Kürt aydını olsaydım, bizzat kendi entelijensiyası tarafından ihmal edilmiş soyumun acısının Yeni Dünya Düzeninde varolabilmek için petrolsüz, doğal gazsız çabalayan kan kardeşlerimden çıkarılmasına razı olmazdım.“ sözlerini okumasıyla son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*