Alevi Dedelerden Doğan'a destek!

Alevi Dedelerden Doğan'a destek!.10771
  • Giriş : 22.11.2008 / 12:57:00

Bazı Alevi kuruluşları tarafından düşkün ilan edilen Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğana Alevi dedelerinden destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cem Vakfı Alevi-İslam Din Hizmetleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Alevi, Bektaşi, Mevlevi, Nusayri inanç önderleri, dede ve babalar olarak, son günlerde kendi ideolojilerini Alevilik adı altında yansıtan bazılarının kamuoyunu yanıltıcı davranışlarına tanık olmaktayız” denildi.

Alevi inancında, düşkünlük kavramının “yolun kurallarına uymayan, eline, diline, beline sahip olmayan ve ahlaklı yaşamayan” insanlara uygulanan bir yaptırım olduğu ifade edilen açıklamada özetle şunlar belirtildi:

“Düşkünlük, ulu orta tartışılacak bir konu değildir. Düşkünlüğün uygulanması için de, bağlı olduğu ocağın Mürşit'inin, bir kurul oluşturması gerekmektedir. Bu kurulun, Mürşit, pir, rehber, davacı, davalı, şahitler, musahipler ve ikrarlı canlardan oluşması ve bunun da cem içinde yapılması koşulu vardır. İnsanlarımızın haklı taleplerinden, kendileri için çıkarlar sağlamaya uğraşırken Aleviliğin değerler sistemini de hiçe sayarak, bütün ömrünü insanlığın barışına, kardeşliğine, huzuruna ve ülkemizin bölünmez bütünlüğüne adamış bulunan uluslar arası hukuk Profesörü, Alevi Vakıflar Federasyonu Onursal Başkanı, Alevi Dedesi, Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Sayın İzzettin Doğan'a dil uzatarak, güya düşkün ilan edebileceklerini ima etmek suretiyle, kendi inkarlarının çıkmazına düşmüş bulunuyorlar.
'Alevilik sadece bir kültürdür, yaşam biçimidir, İslam dışıdır' diyen Allah'ı, peygamberi, kuranı Ehlibeyt'i kısaca kutsal değerlerimizi inkar eden, bir takım ikrarsızların, gerçek yol düşkünlerinin, eli, beli ve zehirli dilleri kirli olma çabaları boşunadır. Bizler inanç önderleri olarak sayın Doğan'ın her zaman yanında olduğumuzu kamuoyumuza belirtiriz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*