Alevi dedelerinden CHP Sekreteri Önder Sav'a tepki

Alevi dedelerinden CHP Sekreteri Önder Sav'a tepki.14196
  • Giriş : 14.06.2008 / 23:40:00
  • Güncelleme : 14.06.2008 / 23:41:21

CHP'li Sav'ın Efendimiz (sav) ve hac hakkında söylediği sözlere bir tepki de Alevi dedelerinden geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkezi İzmir'de bulunan Samed Dede Cemevleri Genel Başkanı Veli Güler ile Alevi dedeleri Zeynel Sevim ve Lütfü Çevik konuyla ilgili olarak Çankaya'da bulunan Samed Dede Külliyesi Yaptırma Yaşatma ve Cemevi Derneği'nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Samed Dede Cemevleri Genel Başkanı Veli Güler, bazı yabancı ülkelerde zaman zaman Hz. Peygamber (sav) hakkında birtakım çirkin sözler edildiğini belirterek, "Biz bunu yapanlar Müslüman olmadığı için çok ciddiye almadık. Türkiye'mizin yüzde 99'unun Müslüman olduğu söylendiğine göre, Türkiye'nin en büyük partilerinden biri olan ve Atatürk tarafından kurulan CHP gibi bir partinin genel sekreterinin alay eder bir şekilde yüce Peygamberimize (sav) dil uzatması Alevi toplumu ve dedeler olarak bizleri rahatsız etmiştir. Bu zamana kadar şunun için bekledik, Türkiye'de büyük alevi kurumları var, dedeler kurumları var onların açıklama yapmasını bekledik. Ama ne yazık ki burada tarafçılık ağır basmıştır. Benim adamım, senin adamın olmaz." dedi.

İnanılmıyorsa bile inananlara karşı saygı göstermenin bir meziyet olduğunu ifade eden Güler, "Bunu bile gösteremeyeceklerini ortaya koydular. Uzun süre beklendi. En azından bir özür dileme meziyetini bile gösteremediler." diye konuştu.

Toplantıda konuşan Alevi Dedesi Zeynel Sevim de, alemlere rahmet olan ve Peygamberlerin kendisinden şefaat beklediği yüce Hz. Muhammed Mustafa'ya (sav) çirkin saldırılar yapıldığını söyledi.

Sevim, "Atatürk'ün kurduğu ve Alevilerin itibar ettiği CHP'nin Genel Sekreteri Önder Sav, yüce Peygamberimizle 'küstahça alay etme' cesaretini göstermiştir. Bilinmelidir ki Alevi toplumu Atatürk'e bağlılıkları nedeniyle her şeye rağmen CHP'ye oy vermiştir. Yine bilinmelidir ki Alevi toplumu Müslümandır. Hz. Muhammed'e (sav) ve O'nun Ehl-i Beyti ile Kur'an-ı Kerim'e bağlıdırlar. Bu değerler, Aleviliğin kutsal değerleridir. Önder Sav'dan özür dilemesini bekledik. Ancak bir açıklama gelmedi. Sav, özür dileme olgunluğunu gösteremedi." diye konuştu.

Alevilikle uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı kişilerin Önder Sav'ı destekler yönde açıklamalar yaptığını hatırlatan Güler, "Bu dernek ve şahıslar basın huzurunda Müslüman olmadıklarını, hatta İslam dahi olmadıklarını açıkça ifade etmektedir. Önder Sav ve ona sahip çıkanları nefretle kınıyoruz." diye konuştu.

Toplantıya katılan Alevi Dedesi Lütfü Çevik de, 34 yıldır üye olduğu CHP'den geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious