Alevi derneğinden miting için uyarı

Alevi derneğinden miting için uyarı.12321
  • Giriş : 09.11.2008 / 08:43:00

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun, bazı Alevi derneklerinin bugün Ankara'da yapacağı mitingle ilgili provakasyondan söz etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mitingi düzenleyenlerin inancı reddettiğini vurgulayan Altun, "İdeolojik akımların yönlendirmesiyle eylem yapıyorlar. İnşallah herhangi bir provokasyon olmaz" dedi.

Güney Kore'de düzenlenen Dünya İnanç Önderleri Toplantısı'na katılan Fermani Altun, CİHAN'ın sorularını yanıtladı. Alevilerin sorunlarını dile getirme amacıyla Ankara'da yapılacak mitingi desteklemediklerini belirten Altun, "Alevilerin Cemevi ve din dersi konusunda sorunları vardır. Bunu kabul ediyoruz. Ancak yarınki mitingi yapacak olanlar, başta inancı kabul etmiyorlar. İnancı reddeden Alevi olamaz. Biz, 'Alevilik İslam'ın özüdür. Kur'an'ın, Ehl-i Beyt'in, Resulullah'ın buyruklarıdır.' diyoruz. Bunlar bunu kabul etmiyor. Böyle olunca da bize de düşmanca davranıyorlar. Bize göre Alevi olmayanın Aleviliğin sorunlarından bahsetmesini doğru bulmuyoruz." şeklinde konuştu.

Mitinge katılanların belirli ideolojik çevrelerin yönlendirmesiyle eylem yaptıklarını vurgulayan Altun, "İdeoloji boyutunda birileri bunlardan faydalanmak istiyor. Bir takım çevreler 40 yıldan beri Alevileri kullanarak oy topladılar. Geçtiğimiz günlerde genel merkezimizin açılışını yaptık. Yarınki mitinge katılacak derneklerden hiçbiri gelmedi. Sayın Deniz Baykal da gelmedi. Ama biz 30 yıl kendisine basamaklık yaptık, oy verdik. Kendisi Aleviler için hiçbir şey yapmadı." ifadelerini kullandı.

Alevi-Sünni ayırımını büyük ölçüde ortadan kaldırdıklarını söyleyen Fermani Altun, yarınki miting için provokasyon uyarısı yaptı. Altun, "İnşallah herhangi bir provokasyon olmaz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*