Alevi Derneklerinden Cumhuriyet'e suçlama

  • Giriş : 06.03.2008 / 17:21:00

AK Parti'nin "Alevi" iftarına katılan ve başörtüsü yasağının kaldırılmasına destek veren Alevi dernekleri Cumhuriyet gazetesinin bugünkü haberine sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dernek temsilcileri, başlattıkları girişim dolayısıyla tehdit edildiklerini ve etraflarının boşaltılmak istendiğini söyledi.

Kırıkkale Dernekler Birliği Federasyonu'nda açıklama yapan Hasandede Türkmen ve Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Özdemir Özdemir, Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan haberi tekzip etti.

Cumhuriyet Gazetesi'nde bugün yayınlanan haberde, türban tartışmalarında AK Parti'ye destek veren Alevi derneklerinin hayali olduğu ve Aleviliği temsil etmediği iddia edilmişti. "Alevionline" adlı bir internet sitesine dayandırılan haberde, MHP ve AK Parti'yi ziyaret ederek başörtüsü özgürlüğüne destek veren ve "Zaman" gazetesinde ismi geçen derneklerin var olmadığı iddia edilmişti.

Cumhuriyet gazetesi haberinde de ismi geçen Hasandede Türkmen ve Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Özdemir Özdemir, haberden dolayı büyük üzüntü duyduklarını ve Cumhuriyet gazetesinde haberi yazan muhabirle bugün 3 defa telefonda görüştüğünü söyledi.

Özdemir, muhabirin "haberi kendisinin hazırladığını ancak haberinin değiştirildiğini" telefon görüşmesinde kendisine söylediğini ve muhabirin bundan dolayı üzüntü duyduğunu da kendisine ilettiğini bildirdi.

Bu konuda kanuni haklarının saklı olduğunu dile getiren Özdemir, avukatlarının gazeteyi incelediğini ve dava açması aşamasında bunu açıklayacaklarını kaydetti.

MHP lideri Devlet Bahçeli'yi ve AK Parti Meclis Grubu'nu ziyaret ederek başörtüsü özgürlüğüne destek veren Özdemir, Türkmen-Alevi-Bektaşi dernekleri olarak Türkiye'deki türban sorununun çözülmesini istediklerini ve türban sorununun birtakım çevrelerce laikliğe karşı imiş gibi gösterilmesinden dolayı üzüntülü olduklarını söyledi.

Özdemir, "Biz Alevi dernekleri olarak Cem evlerindeki ibadetlerimize kimse karışmıyorsa biz de insanların toplumdaki başörtüsü özgürlüğüne karışma hakkı yok diye düşünüyoruz" dedi.

Kendileri ile birlikte hareket eden dernek başkanlarının da aynı görüşlere sahip olduğunu kaydeden Özdemir, girişime 23 derneğin destek verdiğini ve destek veren kişilerin tehdit edildiğini ifade etti.

Girişime destek veren bir kişinin oğlunun bugün işten atıldığını bildiren Özdemir, "Etrafımızı boşaltmaya çalışıyorlar. Biz yine de ayakta duruyoruz ve savunduğumuz tezlerin arkasındayız" diye konuştu.

Bazı haberlerde bu derneklerin Alevi olmadığının ve Aleviliği temsil etmediğinin iddia edildiğini hatırlatan Özdemir, "Hasandede'nin bir alevi kasabası olduğunu Türkiye'de herkes bilir. Bizi bir noktada Alevi değilmiş gibi lanse etmeye çalışmışlar. Ben bu haberi okuduğumda çok üzüldüm" dedi.

Cumhuriyet gazetesinde haberi yazan muhabirin de üzüntülü olduğunu ve yarın tekzip yayınlayacağını söylediğini kaydeden Özdemir, önümüzdeki günlerde girişimlerine destek veren derneklerle toplumdaki türban gerginliğini azaltmak için "Gelin Canlar Bir Olalım" diye bir yemek düzenleyeceklerini de açıkladı.

Kırıkkale Dernekler Birliği Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Yakut da Kırıkkale Dernekler Birliği Federasyonu'nun 11 derneğin katılımıyla 2006 yılında Ankara Valiliği ve İl Dernekler Müdürlüğü'nün onayıyla kurulduğunu belirtti. Şu an 14 derneğin federasyona üye olduğunu ifade eden Yakut, "5 dernek üyelik hazırlığı yapıyor. Üye olmayıp birlikte hareket eden 15 dernek var" dedi.

"Bizlere hayali dernek diyenler, bizleri değil Türkiye Cumhuriyetinin valiliğini ve İl Dernekler Müdürlüğünü hayali olmakla suçlayarak bu kurumları inkâr etmektedirler" diyen Yakut, internet sitelerinde her zaman her türlü iddiaların ve gerçek dışı haberler olduğunu ilkokul çocuklarının bile malumu olduğunu söyledi. Yakut, "Bu yalan dolu haberleri yapanlar birazcık zahmete katlanarak Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünü araştırmalıdır. Kayıtlarımıza ve sicil numaramıza ulaşabilirlerdi. Biz de kendilerine verirdik" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious