"Alevi" haberi tiyatro oyunu kaldırttı

  • Giriş : 03.01.2009 / 22:41:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Yönetim Kurulu, "Yedi Tepeli Aşk" oyununun sahnelenmesine ara verildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yönetim kurulundan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede, "Şehir Tiyatroları'nda Alevi Tartışması" başlığıyla "İBB Şehir Tiyatroları'nı suçlayan bir haberin yayınlandığı" ifade edildi.

Haberde yazılanın aksine, oyunda 'Alevi' sözcüğünün sadece bir kez geçtiği ve kesinlikle olumsuz anlam içermediği belirtilen açıklamada, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni'nin sözlerinin de haberde çarpıtıldığı savunuldu.

"İçeriğinde saptırılmış ve abartılmış yakıştırmaların yer aldığı bu haber, 'Genç Tiyatro' repertuvarımızda yer alan ve gerek izleyici çoğunluğu, gerek seçkin eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılanmış 'Yedi Tepeli Aşk' oyunumuzun bir bölümüyle ilgilidir" görüşüne yer verilen açıklamada, İBB Şehir Tiyatroları'nın, "söz konusu haberle, nesnel anlamda tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir provokasyon ortamının içine çekilmiş bulunduğu" ifade edildi.

İBB Şehir Tiyatroları Yönetim Kurulu'nun açıklaması şöyle tamamlandı:

"Tehlikeli sonuçlar doğurmaya aday provokasyon ortamında, tiyatromuzu, seyircimizi ve ekibimizi koruma amacıyla, 'Yedi Tepeli Aşk' oyunumuzu oynamaya ara verdiğimizi, özellikle Şehir Tiyatroları seyircilerinden özür dileyerek kamuoyuna duyururuz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*