'Alevi ve Kürtler Hıristiyanların hedefinde'

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Öğretim Üyesi Doç. Dr Kadir Albayrak, Türkiye'de Hıristiyanlaşma ve protestanlaşmanın işsizlik ve ekonomik zorluklarla yakın ilişkisinin bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÇÜ İlahiyat Fakültesi'nde düzenlenen "Adana'da Kiliseler ve Hıristiyanlaşma Olgusu" konulu konferansta konuşan Albayrak, Adana'daki resmi kayıtlara göre 1 Katolik Kilisesi, 6 Protestan Kilisesi, 1 Yehova Şahidi İbadethanesi, 1 Sinegog'un faaliyet gösterdiğini kaydetti. Albayrak, ayrıca kayıtlara geçmeyen bir çok kilise evinde gizli bir şekilde çalıştığına dikkat çekti.

Kentte bu ibadethanelere düzenli olarak yaklaşık 900 kişinin gittiğini dile getiren Albayrak, özellikle Yehova Şahitleri ile Protestanların aktif bir şekilde misyonerlik girişimlerinde bulunduğunu anlattı. Adana'daki bir kilisenin pastörünün bile İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu ifade eden Albayrak, Adana'da omurgaları alınmış, 'Bizden olsun yeter' gibi light bir Hıristiyanlaşma sürdürüldüğüne işaret etti. 1983'te terör örgütü PKK için "Bir avuçlar" deyip hafife alındığı gibi şimdi de misyonerlik faaliyetlerinin pek önemsenmediğini savunan Albayrak, Hıristiyanlaşma olgusunun 'görünür' ve 'görünmez' olmak üzere iki biçimde yayılmak istendiğini aktardı.

Bir dönem protestanların Alevi ve Kürt kökenli vatandaşlara 'Hıristiyanlaşın' dediğinde büyük tepki topladığını hatırlatan Albayrak, şunları söyledi: "Belgelerde öğrendiğimize göre o zaman aşiret ve Alevi liderleri bunu şiddetle reddetmişler. Ama şu anda bu vatandaşlarımız bu meseleye daha ılımlı bakıyorlar. Geçen sene basında Avrupa'da 50 bin Alevi Türk'ün Hıristiyanlaştığı haberi çıktı. AB ilişkilerine bakılırsa, bunun nereye varacağını kestirmek mümkündür. Çünkü geçmişte de Ermeni ve Süryanilerin azınlık statüsü kazanacağı kimsenin aklına gelmezdi. Bu şekilde giderse Alevi vatandaşlarımız 50-60 yıl sonra bir azınlık statüsüne kavuşabilir. İslam tarihinde hiç görülmemiş şekilde adı Ahmet, Mehmet, Mustafa, Ayşe olan insanlara dini sorulduğunda çok rahatlıkla 'Hıristiyanlık' denilebiliyor. Bu ilginç bir gelişmedir."

''BİZİM İMAMLAR İÇİNE KAPANIK, PASTÖRLER BİRER AKTÖR GİBİ''

Misyonerlerin 1978'de Amerika'da bir toplantıda Türkiye'nin bütün il ve ilçelerinin irdelenip, 'Umutsuz vaka Türkler. Kendilerine ulaşılamamış bir millet' diye hüküm verilirken, şimdi bu tablonun tam tersine döndüğünü ileri süren Doç. Dr. Kadir Albayrak, Türkiye'nin misyonerlerin 12 hedef tahtasında olduğunu vurguladı.

Misyonerlik faaliyetlerini yürütenlerin İslam'a ait bir takım bilgileri çarpıtarak gençlere sunduğunu bildiren Albayrak, "Cuma namazlarına gidiyoruz. Bizim imamlar ellerinde bir kağıt, titreye titreye, cemaate bakmadan okurlar. 'Bir an önce namaz bitse de gitsek' diye düşünüyor. Ama proteston pastörlerinin hepsi birer tiyatrocu. Yani insanı ikna etmek için her şeyi yapıyorlar. Bizim imamlar bu çekingen, içine kapanık tavırlarından vazgeçmesi gerekir. Bunun için de İlahiyat Fakülteleri'ne çok görev düşüyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious