Alevi ve Sunnilerden birlik mesajı

Alevi ve Sunnilerden birlik mesajı.46935
  • Giriş : 10.02.2008 / 13:53:00

Gaziantep'in Araban ilçesine bağlı Başpınar köyünde düzenlenen ve yaklaşık 4 bin 500 Alevi ve Sünni vatandaşın katıldığı etkinlikte, birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başpınar İlköğretim Okulu bahçesinde toplanan 4 bin 500 vatandaş, önce hazırlanan yöresel yemekleri yedi, Ardından, sohbetler ederek semah gösterisi yaptılar. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Adıyaman Hacı Bektaş Veli Anadolu Vakfı yöneticilerinden Alevi Dedesi Mehmet Ali Tutal, "Ülkemizin sınırları içerisinde farklı din, mezhep ve ırktan meydana gelen bütünlüğümüzü koruyarak kardeşçe yaşamak için herkesin inanç ve düşüncelerine saygı duyarak, insanları farklılıkları ile kabul etmeliyiz. İslam alemi içerisinde tek laik ülke olan Türkiye'mizde, dedelerimiz demokrasinin olmadığı dönemlerde dahi insanlar arasındaki barış ve huzuru sağlamışlardır." dedi.

Araban Kaymakamı Halil İbrahim Şivgan, 'gelin canlar bir olalım' düsturuyla etle tırnak olmuş halkı ayırmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Araban Müftüsü İdris Karakaya da, "Ehl-i Beyt'in bizim kültürümüzde, tarihimizde özel bir yeri vardır. Toplumumuzun da gönlünde Ehl-i Beyt'e karşı farklı bir sevgi halesi oluşmaktadır. Ehl-i Beyt sevgisinin, birleştirici, kaynaştırıcı, bütünleştirici bir ortak paydası vardır. İşte bizi Sünni ve Alevi'siyle buraya getiren de sevgidir." şeklinde konuştu.

Programda Alevi Dedesi Garip Bozkurt'un Hz. Hüseyin'in katledilişi üzerine okuduğu mersiye, vatandaşları gözyaşlarına boğdu.

Programa Kaymakam Halil İbrahim Şivgan, Araban Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Akif Yorulmaz, Araban Müftüsü İdris Karakaya, Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru, Milli Eğitim Müdürü Ali Kınacılar, Adıyaman Hacı Bektaş Veli Anadolu Vakfı Başkanı Garip Bozkurt ve vatandaşlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious