Aleviler ile Sünniler aynı aşure tabağına kaşık salladı

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Alevi ve Sünniler'in yıllarca iç içe yaşadığı Şanlıurfa'nın Kısas beldesinde AB desteğiyle Cem Vakfı ve GAP İdaresi tarafından düzenlenen aşure şenliği coşkuya dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alevi ile Sünniler kardeşçe aynı aşure tabağına kaşık salladı. Avrupa Birliği'nce kabul edilen Kısas Kültürel Mirası koruma projesi kapsamında bu yıl 7.'incisi düzenlenen aşure şenliği Kısas İlköğretim Okulu'nun bahçesinde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Şenliğe Şanlıurfa Vali Yardımcısı Cevdet Ertürkmen, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaplan, Alevi Bektaşi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Berkmen de katıldı.

Davetlilerin kıl çadır altında oturduğu şenlik semah gösterileri ile başlayıp Türk Halk müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz'ın konseriyle son buldu. Kısas semah ekibinin gösterilerini sunduğu sırada barışı temsilen gökyüzüne bıraktığı güvercinler büyük alkış aldı. Ardından sahne alan Adıyaman Gölbaşı Cem Vakfı semah ekibi izleyenleri coşturdu.

Kısas Belde Belediye Başkanı Ziya Demir İslam, aynı beldede Sünniler ile Aleviler'in bir arada kardeşçe yaşadığını hatırlatarak, "Bu dostluğun ve kardeşliğin arasına nifak sokmak isteyenlerin oyununa alet olmadık. Bundan sonra da olmayacağız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious