Aleviler İsveç'te tek çatı altında toplandı

Aleviler İsveç'te tek çatı altında toplandı.14271
  • Giriş : 09.11.2008 / 08:20:00

İsveç'te 6 Alevi Derneği bir araya gelerek, İsveç Alevi Birlikleri Federasyonu'nu kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsveç Alevi Kültür Merkezi'nin ev sahipliğini yaptığı toplantıda Stockholm, Malmö, Göteborg, Halmstad, Uppsala ve Dalarna Alevi Kültür Merkezleri bir araya gelerek, İsveç Alevi Birlikleri Federasyonu'nu kurdu. Yönetim kurulu başkanlığına Ali Çağan, genel sekreterliğe Eraslan Örgün, örgütlenme sekreterliğine Gün Şahin ve üyeliklere Serpil Özen, Ali Pişirici, Yıldız Yılmaz ve Reşat Coşar getirildi.

Federasyon başkanı Ali Çağan, İHA'ya yaptığı açıklamada, "Federasyon 6 Alevi Derneği'nden meydana gelmiştir. Bu konuda bir Alevi TV kanalı olan Yol TV'nin büyük etkisi var. Daha önce çalışmalarımız başkent Stockholm'de oluyordu, bundan sonra bütün İsveç'e yayılacağız.

İsveç Alevi Birlikleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'na bağlı bir üye olacak. Genel merkez federasyonumuzu onaylamıştır. Biz Stockholm Alevi Kültür Merkezi'nde bir federasyon gibi çalışıyorduk. Son iki takvimimize
baktığımızda 30-40 tane etkinlik yaptık. Hiçbir ayımızı boş geçirmedik. Bu önemli çalışmalarımızı derneklerimizin şehirlerine getirerek Aleviliği tanıtacağız.

Aleviler yıllardır kendi kültürlerini tanımıyorlar. Onları kültürleriyle buluşturmak, özgür inançlarını yaşayabilmelerini sağlamak istiyoruz. Sevgi, hoşgörü ve barış yolunda olan Aleviler sayesinde bulunduğumuz İsveç'te, Türkiye hakkındaki önyargıları kırmış olacağız. Ayrıca Türkiye'deki Alevi örgütleriyle de çalışmalarımız olacak.
Türkiye'deki Alevilerin hakikaten çok büyük sıkıntıları var. Hala cemevleri ibadethane sayılmamıştır. Alevilere şimdiki hükümetin biraz daha anlayışlı davranmasını istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*