Aleviler parti arıyor

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Hangi partiye destek vereceklerini referandum yaparak kararlaştıracaklar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alevi birliklerinin Danışma Kurulu Toplantısı'nda, siyasi partilere yönelik ortak bir tavır belirlendi. 12 Eylül'den sonra solun ezildiği ve İslamcıların siyasal alanda güçlendiğine dikkat çeken Aleviler, ortak bildiride "83 yıldır, Alevilere dönük her türden baskıcı, ayrımcı, yasakçı, inkârcı tutumlara itiraz etmeden, Alevi kimliğinin resmen güvence altına alınmasını savunmadan, sol durakta bekleyen Alevilerle buluşma mümkün değildir" kararı çıktı.
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker de "Siyasetteki tercihimizi belirlemek amacıyla seçimden önce Türkiye çapında referandum yapmayı planlıyoruz" dedi. Aleviler, ayrıca 'Laik ve demokratik bir Türkiye için güçlerimizi birleştirelim' başlığı altında bir dizi miting planlıyor.

Bildiri yayımladılar
Hacıbektaş Anadolu Kültür Vakfı'nda yapılan Danışma Kurulu toplantısına Türkiye ve Avrupa'daki 495 Alevi örgütünü bünyesinde barındıran Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Alevi Bektaşi Federasyonu katıldı. Toplantıda sekiz milyon Alevi seçmen adına karar alındığı ileri sürüldü. İki gün süren toplantının ardından, siyasette doğrudan temsil için harekete geçme kararı alan Alevi örgütleri, "Oylarımız çantada keklik değil" mesajı verdi. Bir bildiri yayımlayan Alevi örgütleri, şunları dile getirdi:

Değişim olmadı:
Siyasi iktidarlar ve Aleviler ilişkisinde 83 yıldır değişim olmadı. Örneğin AKP hükümeti, 'Alevi kimliğinin resmen tanınması' ya da uygulamalı 'zorunlu din dersi'ni, seçmeli 'seçmeli dinler tarihi ve kültürü dersi'ne dönüştürülmesi talebi karşısında 'anayasal zorunluluk' kalkanını kullanıyor.
Seçim yatırımı: Gerek AKP gerek Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Sünni kökenli ilahiyatçılara hazırlattığı 'Alevi klasikleri' seçim yatırımı hesaplanarak, AKP'nin toplumsal cari açıklarını Alevi toplumu üzerinden kapatmaya dönük girişimleridir ve Alevileri kendi kimliklerinden uzaklaştırmaya yönelik sinsi bir girişimdir. AKP, Alevilerin sorunlarının çözümü için bir irade sahibi ise, başta ABF Alevi örgütleriyle kamuoyunun bilgisi dahilinde masaya oturmak zorundadır.

Alevilerin muhafazakârlarla dostluğu yok
Sağ partilere mesaj:
Alevilerin milliyetçi, muhafazakâr, siyasal İslamcı yaklaşımlarla hiçbir yakınlığı ve dostluğu yoktur, olamaz. Aleviler, 'önce insan' ve 'yetmişiki millete, kültüre ve kimliğe aynı gözle bakar' öğretisinden beslenmektedir. Alevi düşüncesi her türden şoven, etnik, kafatasçı ve ırkçı milliyetçi yaklaşımlara kapalıdır. MHP tarafından, Alevi-Bektaşileri, maksatlı söylenen, 'Milliyetçilik Hacı Bektaş'tır, Pir Sultan'dır' sözleri, siyasi amaçlı slogan olup, Hacı Bektaş ve Pir Sultan anlayışına zıt söylemlerdir.

CHP'ye mesaj:
12 Eylül ürünü zorunlu din derslerine itiraz etmeden, sosyal demokrat ilkeler savunulamaz. 83 yıldır, Alevilere dönük baskıcı, ayrımcı, yasakçı ve inkârcı tutumlara itiraz etmeden, Alevi kimliğinin resmen güvence altına alınmasını savunmadan, sol durakta bekleyen Alevilerle buluşması mümkün değildir. Sosyal demokrasinin evrensel değerleriyle buluşmak için direksiyonunu sola çevirmelidir.

Alevi seçmen için yarış kızışıyor
Her seçim öncesi olduğu gibi, Alevi oylarına göz diken siyasi partilerin vaatleri sınır tanımıyor. CHP, geleneksel Alevi oyların kendi partisine akacağından neredeyse emin. AKP ise, Alevilere sadece milletvekilliği değil, bakanlık koltuğu bile öneriyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan, İzmir'de Alevi dedeleriyle 'gizlice' görüşmüş ve görüşmede, Alevilerin ibadet yeri olan cemevlerine, belediyeler aracılığıyla destek verebileceklerini belirtmişti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat partilerinden seçime katılacak Alevi adayların önünün açık olduğunu belirtmiş, bir de bakanlık koltuğu vaat etmişti. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ise Antakya'da katıldığı bir toplantıda, "Hepimiz Aleviyiz" diyerek, Alevilere göz kırpmıştı.

CHP'ye kızgınlar
Yıllardır CHP'nin oy tabanı olarak bilinen Aleviler, bu kez CHP'ye kızgın. Bunun nedeni ise, CHP'nin Alevilerin hiçbir isteğini yerine getirmemiş olması ve "Cumhuriyet dönemi kıyımlarının CHP döneminde olması" olarak gösteriliyor. Alevi örgütlerinin temsilcileri, "Aleviler de artık uyandı. Solun veya CHP'nin kalesi olmayacağız ama gönül yine de CHP'den yana" diyerek, solda birlik istediklerini vurguladılar. Alevilere göre solun bir an önce toparlanması, birleşmesi gerekiyor.

Anavatan Partisi ve DYP, Cem Vakfı üzerinden Alevilere yaklaşmaya çalışıyor. Bu amaçla, Cem TV'ye ortak olduğu dile getirilen DYP'nin, özellikle seçim kampanyaları sırasında Alevilere yönelik özel bir çalışma yapacağı konuşuluyor. MHP ise Alevi oylarında kendilerinden yana bir kayma olduğunu ileri sürerek, oldukça rahat görünüyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, "Dün CHP'ye siyasi taban olan Alevi vatandaşlarımızın çoğu bugün büyük oranda MHP'ye kayıyor, patlama yapabiliriz" diyerek, Alevi oylarına göz diktiklerini gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious