Aleviler provokasyona gelmeyecek

Aleviler provokasyona gelmeyecek.9719
  • Giriş : 14.01.2009 / 12:56:00

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, Ergenekon terör örgütünün bazı Alevi önderlerine suikast planladığı yönündeki iddiaları değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkezi Malatya'da bulunan Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, Ergenekon terör örgütünün bazı Alevi önderlerine suikast planladığı yönündeki iddiaları değerlendirerek, "Sivas, Gazi olaylarında yurt dışında gelen bazı kişiler Alevileri sokağa dökmek istediler başarılı olmadılar. Bakıyoruz aynı oyun tekrar oynanmak isteniyor. Biz oyuna gelmeyeceğiz." dedi.

Örgütün suikast listesinde hükümetin Alevi açılımına yaptığı muhalefetle gündeme gelen Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kazım Genç'in de bulunduğu iddia edilmişti.

Bu isimlere yönelik suikastlarla ülkenin Alevi-Sünni çatışmasına götürüleceği yönündeki iddiaları değerlendiren Meşeli, bazı insanların elinde 300 kişilik ölüm listeleri olmasının son derece endişe verici olduğunu söyledi.

Malatya'da Alevi ve Sünnilerin yılardan beri kardeşçe yaşadığını altını çizen Meşeli, "Bu memleketi bozmak isteyenler var. Bunun en büyük örneği 1978'de görüldü. Malatya'da işlenen Hamido cinayetinden sonra 50 bin Alevi vatandaşımız başka ilere göç etmek zorunda kaldı. Bunun Malatya'mıza büyük zararları oldu. Malatya bu gün büyük şehir olamamışsa onun yüzünden olamamıştır." dedi.

Suikast planlarına göre yeniden bir Alevi Sünni çatışması çıkarmak isteyenlerin iş başında olduğunun altını çizen Meşeli, "Sivas ve Gazi olaylarından sonra bazı Avrupa ülkelerinden gelip burada Alevileri sokağa dökmek istediler. Biz Aleviler oyuna gelmedik. Bakıyoruz bu günde aynı senaryoyu oynamak istiyorlar. Eğer devletin resmi ideolojisi tarafında Aleviler sahiplenmezse birileri Alevileri kullanır." şeklinde konuştu.

Suikast planları ile Türkiye deki istikrar ortamının bozulmak istendiğini belirten Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ise geçmişte Maraş, Çorum, Gazi ve Sivas'ta yapılan senaryonun bugün bir benzerinin uygulandığını ifade etti.

Alevilerin bugüne kadar bazı hizmetlerden mahrum bırakıldığını dile getiren Meşeli, "Bu tür olaylar, insanın tabiatı gereği dışlanma duygusu uyandırır. Dışlanan ve küskün insanları bir yerlere karşı kullanmak daha kolaydır. Bunun için devletimize çok şey düşüyor bir an evel Alevi açılımını yapması gerekiyor." şeklinde konuştu

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzetin Doğan'ın kardeşi olan Eşref Doğan, Malatya Valiliği'nin talimatıyla yaklaşık 1 yıldır polis tarafında yakın korunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*