Alevilerden sola birleşin uyarısı!

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

Alevi-Bektaşi örgütlerinin Mersin toplantısından sol partilere "uyarı" çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alevi-Bektaşi örgütlerinin Mersin toplantısında sol partilere " uyarı " kararı çıktı. Önümüzdeki seçimlere etkin olarak katılmayı hedefleyen Alevi-Bektaşi örgütleri, sol partilere " kendinize çekidüzen verin" uyarısında bulunacak. Alevi-Bektaşi federasyonlarına bağlı 495 şube, nisan ayında Mersin'de yapılacak "stadyum" toplantısıyla Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde laik Cumhuriyeti koruma kararlılığını dile getirecek.

Alevi Bektaşi Federasyonu ile Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'nun hafta sonunda Mersin'de düzenlediği toplantıda, "Alevi örgütlerinin, 2007 seçimlerine etkin olarak katılması" kararı alındı. Bu nedenle nisan ayında 495 Alevi-Bektaşi örgütü şubesi başkanlarının Mersin'de bir araya geleceğini belirten Hacı Bektaş Veli Derneği Şube Başkanı Hüseyin Ali Baysal , Tevfik Sırrı Gür Stadyumu'nda yapılacak bu toplantının halka açık olacağını söyledi. Toplantının Alevi-Bektaşi toplumunun, laik, demokratik Türkiye'ye sahip çıkışının da bir göstergesi olacağını belirten Baysal, "Toplantıya tüm siyasi partilerin genel başkanlarını davet ettik. Eğer katılırlarsa zorunlu din derslerinin kaldırılması, cem evlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi taleplerimizi siyasilere de ileteceğiz. Siyasiler bize bakışlarını netleştirsinler" diye konuştu.

Baysal kişisel ilişkileri sayesinde değil, Alevilik kimliği ile sorunları çözmeyi amaçlayan kişileri sahipleneceklerini vurgulayarak " Aleviler bugüne kadar hep sola oy verdiler. Geçmişte bize karşı katliamlar düzenlemiş sağ partilere oy vermemiz söz konusu değil. Ama sol partiler de kendilerine çekidüzen versinler. Solda birleşme yolunda adım atsınlar. Alevi örgütleri olarak solu izleyeceğiz ve Alevilerin sandığa gitmesi için çaba sarf edeceğiz " dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu ile Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu'nun hafta sonunda Mersin'de düzenlediği toplantı sonunda yayımlanan sonuç bildirgesinde de " Alevilerin doğrudan temsil hakkı " isteği öne çıktı. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selatin Özel ve Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker imzasıyla yayımlanan bildiride, bazı sağ partilerin, Alevilere yönelik geçmişteki kötü sicilleri ile yüzleşmeden Alevilerin özgün sözlerini kullanmaya başladıklarına dikkat çekildi. Bildiride şu ifadeler yer aldı

"Türkiye nüfusunun üçte birini oluşturan Aleviler, Cumhuriyet tarihi boyunca oy vermedikleri siyasi partilerin de kendi sorunlarına sahip çıkmadığını bilmektedirler. Siyasi alanda, vekâleten temsil edilmenin dayanılmaz siyasi acısını çeken Aleviler, artık siyasi tercihlerini doğrudan temsil edilmek için kullanmak istiyorlar. Bugüne kadar Aleviler, verdikleri her oyun kendilerine inkâr, asimilasyon, saldırı, yoksulluk, işsizlik ve eğitimsizlik olarak geri döndüğünün bilincine varmışlardır. Bu nedenle ABF ve AABF, Alevilerin siyasette doğrudan temsilini talep etmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious