Alevileri çıldırtan film

  • Giriş : 24.12.2007 / 10:32:00

Alman televizyon kanalı NDR'de dün akşam yayınlanan Wem Ehre gebührt (Namusuma Layık Olmak) adlı polisiye film, Alevi toplumunun tepkisine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aleviler, filmin yayından kaldırılması için NDR binası önünde protesto gösterisi yaptı. Almanya'nın çeşitli kentlerinden gelen Alevi dernekleri üyelerinin Hamburg'daki NDR televizyonu önünde filmin yayından kaldırılması ile ilgili protesto gösterisi nedeniyle, bina önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Dernek yöneticileri, öfkeli topluluğa sakin olmaları konusunda uyarıda bulundu.

NDR televizyonu önünde bir açıklama yapan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Sekreter Yardımcısı Ali Ertan Toprak, Tatort adlı polisiye filmde Alevi bir babanın kızına tecavüz ettiğini ve söz konusu bu durumun Alevi toplumunu aşağıladığını belirtti.

Toprak, şunları söyledi: 'Aleviler olarak, kıyıma uğradık. Ancak bugüne kadar gelen suçlamaların en alçağı, bu filmin konusudur. Adeta mum söndü olayı gibi gösterilmek istenmektedir. Alevileri rencide eden filme karşı sessiz kalmayacağız. Neden bir Alevi ailesi seçildi? Babası tarafından tecavüze uğrayan bir kız çocuğu eniştesine sığınıyor ve onun etkisiyle başörtüsü takıyor. Olayın can alıcı noktası da bu. Basın ve sanat özgürlüğünden yanayız. Ancak bu şekilde bir inanç grubunu bu denli aşağılayan ve ön yargı ile bakan film karşısında tepkilerimizi devam ettireceğiz.'

Bu arada, NDR televizyonu önünde uzun süre bekleyen ve protesto gösterilerini devam ettiren Alevi dernek temsilcileri, NDR televizyonu film programları temsilcisi Thomas Schreiber, NDR idari temsilcilerinden Dieter Hütterott, Tatort filmi redaktörlerinden Doris J. Heinze ile bir araya geldi.

Basına kapalı sürdürülen görüşmelerin ardından yapılan açıklamada, Alevi toplumunun filme karşı tepkilerinin ciddiye alındığı bildirildi. Açıklamada, şöyle denildi: 'Tatort dizisindeki filmde amacımız, Alevilere karşı var olan ön yargıları güçlendirmek değil. Almanya'da yaşayan Alevi toplumunun tepkilerini ciddiye alıyoruz. Bu filmde herhangi bir inanç grubunu aşağılamak gibi bir amaç gütmedik. Bu bir polisiye filmdir. Söz konusu bu olay dünyanın her yerinde yaşanabilir. İster Türk olsun, ister Alman. Filmde baş komiser rolünde oynayan kişinin kendisi Alevidir. Bu tür ön yargılar olumlu çalışmayı gölgelemektedir.'

Ayrıca, NDR yetkililerinin, film başlamadan önce 'Bu filmde, amacımız Alevilere karşı var olan ön yargıları güçlendirmek değil' şeklinde bir alt yazı geçecekleri belirtildi. Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Cengiz Orhan, film yayınlanmadan "Aleviler, filmde rencide oldu, aşağılandı" gerekçesi ile nöbetçi mahkemeye başvurduklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious