Alevilerin oyu CHP ve MHP'ye

  • Giriş : 17.07.2007 / 12:01:00

Alevilerin bir kısmını temsil eden Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan 22 Temmuz seçimlerinde CHP ve MHP'ye destek vereceklerini ilginç gerekçelerle açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzzettin Doğan, Alevilerin oy vereceği ilk iki parti olarak CHP ve MHP'yi gösterdi. Doğan'ın açıklamaları, tezgahlandığı söylenen CHP-MHP koalisyon planının da habercisi olarak yorumlandı. İzzettin Doğan, "Laik cumhuriyeti savunan ; CHP, MHP, GP ve HYP Alevilerin oy vereceği partiler arasındadır. Bu partiler inanç bazında tatmin etmeyen yaklaşımlarına rağmen Alevilerin oy verebileceği partilerdir" dedi.

CHP- MHP KOALİSYONU BEKLİYORLAR

İzzettin Doğan yaptığı basın açıklamasında; MHP'yi destekleme gerekçelerini ise, "MHP'yi Arap kültürünü terk ettiği için destekliyoruz" sözüyle açıkladı. "CHP'ye eski güvenimiz kalmadı. Ama genel olarak Alevilerin oylarının verilebileceği parti" diyen Doğan, MHP ile koalisyon yapar beklentisiyle CHP'ye de oy vereceklerini söyledi. İzzettin Doğan şunları söyledi; "Milliyetçi bir parti olan MHP, Alevi yurttaşlara seçim bildirgelerinde yer veriyor. Eskiden Arap kültürüne daha yakın oldukları halde şimdi Türk kültürünün büyüklerinin Alevilerden çıktığını kabul ederek Alevilerin gönlünü kazanmıştır. GP'de Emin Şirin'in Alevileri savunmaktan çekinmeyeceğini umuyorum. Yaşar Nuri Öztürk dine dayalı siyaset yapmıyor. Bunun için HYP de Alevilerin oy verebileceği partiler arasında."

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious