Aleviliği ihmal ettik

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Diyanet'ten özeleştiri: Aleviliği tanıtamadık, ihmal ettik

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin önemli meselelerini ele alan sivil toplum girişimi Abant Platformu, 13. toplantısını Alevilik konusuna ayırdı.

İstanbul Grand Cevahir Otel'de gerçekleştirilen ve iki gün sürecek toplantının ilk gününde, Diyanet, Alevi camia ve akademisyenlerden oluşan katılımcılar, Aleviliğin Türkiye'nin bir zenginliği olduğu ve sorunlarının çözümü için tarafların ortak çaba sarf etmesi gerektiği üzerinde durdu.

Aleviliğin doğru tanıtılmamasında Diyanet'in ihmallerinin bulunduğuna işaret eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Alevilerin isteklerini, şikayet ve taleplerini dinlememiz gerekirdi." diyerek bu ihmale son vereceklerini söyledi. Alevi Vakıflar Federasyon Başkanı Doğan Bermek ise Türkiye'de yapay olarak Alevilik sorunu oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, Alevilerin örgütlenebilmesi için siyasilerin çaba göstermesini istedi. En büyük sorunun Aleviliğin Şiilikle karıştırılması olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak da, "Alevilikte Türk kültürüne ait bir bakış açısı vardır. Şiilikte yoktur." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious