'Aleviliği yanlış biliyoruz'

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişi Dr. Abdulkadir Sezgin, Aleviliğin doğru anlaşılması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezgin, "10 yılda 10 bin Alevi ile bir araya gelerek Alevilik ile ilgili araştırmalar yaptım. İnsanlar bütün Alevileri dinsiz zannediyor, Hazreti Ali'ye Allah, Muhammed dendiği söyleniyor, bunların hepsi yalan yanlış bilgilerdir." dedi.

Suluova Kaymakamlığı tarafından Ticaret Meslek Lisesi konferans salonunda "Türkiye Aleviliği" konulu konferans düzenlendi. Program sagyı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Dr. Abdulkadir Sezgin, yaptığı konuşmada, birtakım ayrımcılıklarla Türk milletinin birbirine düşürülmeye çalışıldığını hatırlatarak, "Ülkemizde her zaman insanlarla uğraştılar, karmaşa çıkarmaya çalıştılar, bunu Çorum'da, Sivas'ta, Kahramanmaraş'ta denediler, başaramadılar, sonra da Kürt meselesi çıkardılar. Ama içimizde aşağılama ve aleyhte konuşmalar başladı. 10 yıllda 10 bin Alevi ile bir araya gelerek Alevilik ile ilgili araştırmalar yaptım. İnsanlar bütün Alevileri dinsiz zannediyor, Hz. Ali'ye Allah, Muhammed dendiği söyleniyor, bunların hepsi yalan yanlış bilgilerdir" diye konuştu.

Konuşmasına slaytlar eşliğinde devam eden Sezgin, Hazreti Muhammed'in ailesini anlatarak, Aşık Veysel, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal gibi halk ozanlarının Hazreti Peygamber'e yazmış oldukları şiirleri ve O'na karşı olan aşklarını dile getiren mısraları okudu. Sezgin, program sonunda dinleyicilerin sorularını da cevaplandırdı.

Programa Suluova Kaymakamı O. Aslan Canbaba, Belediye Başkanı Mahmut Boz, Emniyet Müdürü O. Nuri Özel, Suluova Müftüsü Aslan Türk, daire amirleri, Alevi dedesi Sadık Kaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious