Alex, soruları cevaplandırdı

Alex, soruları cevaplandırdı.10569
  • Giriş : 21.09.2007 / 21:02:00

Alex, uefa.com'da sporseverlerin sorularını yanıtladı. Brezilyalı oyuncunun en flaş sözlerinden biri G.Saraylı genç yıldız ile ilgiliydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alex, Galatasaray'ın en iyi oyuncusunun kim olduğunu ve hangi Galatasaray'lı oyuncuyu Fenerbahçe'de görmek istediğini soran bir sporsevere: "Arda, 66 numaralı forma ile oynayan genç oyuncu" dedi.

Türkiye ligi ile Brezilya ve İtalya'yı karşılaştırabilir misin?
"Hepsi de birbirinden farklı. Brezilya'da teknik çok önemli. Eğer yetenekli değilsen taraftarlar seni kabul etmez. İtalya'da taktik önemli ve 1-0 her zaman iyi bir skor. Türkiye'de ise en önemli şey efor ve yürek. Sistemlerini anlayamadığım birçok takım yollarına devam ediyor ve asla bırakmıyor. Özetle; Brezilya'da yetenek, İtalyada taktik, Türkiye'de yürek."

Roberto Carlos hakkında ne düşünüyorsun?
"Onun bizimle olması çok güzel. Tüm tecrübe ve birikimi ile bize ve takıma katkıda bulunuyor. Çok önemli bir değer."

Fenerbahçe'deki en iyi arkadaşların kim?
"Çok açık nedenlerle Brezilyalı oyunculara yakınım. Onlardan takımda çok var!"

Taraftarlar Türkiye'de futbolu çok mu seviyor sence?
"Ben Brezilya ve İtalya'da oynadım ve orada da insanlar futbolu çok seviyordu. Ama hiçbir şey türkiye'deki ile eş tutulamaz. Burada Futbol herşeyin üzerinde."

Kaç yıl daha Fenerbahçe'desin?
"Önümüzdeki sezonun sonun kadar mukavelem var. Dolduğunda ne yapacağımza bakacağız."

Bu yıl şampiyonluğu kaybedebileceğimizi düşünüyor musun?
"Galatasaray ile aramızda 5 puan var. Taraftarlar sabırlı olmalı. Çünkü daha herşey yeni başladı. Beş puan gerideyiz ama yolumuz çok uzun..."

Son Inter zaferinden sonra Şampiyonlar Ligi'ndeki diğer maçlar için ne düşünüyorsun?
"Şampiyonaya başlamadan da tahmin ettiğimiz gibi daha zor olacak. Bizim grubumuz son derece zorlu arka arkaya Moskova ve Hollanda'da oynayacağız. Puan almak zor olacak."

Eğer bir teknik direktör olsaydın takımına alacağın üç kişi kim olurdu?
"Rio Ferdinand, Ronaldinho ve Messi."

Ufak bir çocukken hangi oyuncuya benzemek isterdin?
"Zico. Ben daima onun oyununa hayran oldum. Benim jenerasyonumun en iyi oyuncusu. Bugün bile idmanlarda onun gibi bir idolle çalışabildiğime hala inanamıyorum."

Türkiye'de ve Avrupa'da takım çok farklı oynuyor? Konsantrasyon eksikliği mi var?
"Hayır, bir konsantrasyon eksikliği yok. Türkiye'de daha fazla fiziksel müdahale var. Ayrıca tüm takımlar büyüklere karşı yüksek bir konsantrasyonla oynuyor. Sadece defans yapıyorlar ve kontraatak oyunuyorlar. Avrupa'da daha iyi takımlara karşı oynuyoruz ve seviyemizi yükseltebiliyoruz."

Antrenör olmayı düşünüyor musun?
"Henüz düşünmedim ama dürüst olmak gerekirse fazla olumlu bakmıyorum. Çünkü çok zor bir iş."

İstanbul'da en çok neyi seviyosun?
"Şehrin kendisi çok güzel. Kendi adıma en çok geçmiş ile modernliğin karşıtlığını seviyorum. Gitmeyi en çok sevdiğimi yer ise Boğaziçi."

Avrupa'da başarı için takımın hangi özelliğini geliştirmesi gerekir?
"Bu yarışta başarılı olmak için devamlı gelişme kaydetmek gerekir. Bizim aynı seviyede daha fazla oyuncuya ihtiyacımız var."

Rizespor maçındaki 3-5-2 sistemi için ne düşünüyorsun?
"Bütün sistemler üzerinde çalışıldığı sürece iyidir. Bizim sistemi test etmeye vaktimiz olmadı. Birçok oyuncu milli takımlardan geldi ve sadece bir kez idman yapabildik. Ancak bence sistem iyi çalıştı, birçok pozisyon bulduk. Üzerinde çalışılması gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious