Ali Atıf Bir, Kanaltürk'ün gelecekteki konumunu yazdı

Ali Atıf Bir, Kanaltürk'ün gelecekteki konumunu yazdı.8779
  • Giriş : 15.05.2008 / 10:14:00

Kanaltük'ün Koza Grubu tarafından satın alınması, tüm medya dünyasında büyük yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kanaltük'ün Koza Grubu tarafından satın alınması, tüm medya dünyasında büyük yankı buldu. İlk yroumların yapılmasından sonra ise Koza Grubu'nun bu hamleyi yapmasının ardındaki sebepelr konuşulmaya başlandı.

Dengeli yorumların yanı sıra bu girişimin plansız- programsız yapılmış bir hamle olduğu yönünde yorumlarda ortaya çıktı. Ali Atıf Bir de bu girişimin plansız bir hamle olmadığını belirterek; söz konusu hamlenin öncesini ve sonrasında planlananları kaleme aldı.

İşte Atıf Bir'in o yazsısı:

Yapma Ahmet Hakan ya...

Taraf gazetesine nasıl "dinci" oldu, ilk kez kim bu ad takmayı yaptı bilmiyorum ama bu "dinci" gazetede geçtiğimiz Pazar Mest rakı reklamı vardı?

E nasıl "dincilik" bu? Niye kimse "Yahu dinci gazetede içki reklamı var?" demiyor. Çünkü Taraf'ın dinciliği atmasyon... Birilerini "dinci" olarak nitelemek bazılarının işine ya da kolayına geliyor, basıyorlar dinci yaftasını. Sonra hayat onlar için çok kolaylaşıyor çünkü bir daha "Ya bu ne ola ki?" diye sorun çözmek zorunda kalmıyorlar. Üstelik bir rakibi "dinci" diye adlandırmak Türkiye'de kısa yoldan rekabetçi avantaj yaratıyor.

Çünkü "Dinci" diye algılatıldınız mı bir kısım insan sizi okumakta ve reklam vermekte zorlanıyor. Bizim gazetenin de sahibi Kozaİpek Grubu Kanaltürk'ü alınca Kozaİpek grubuyla ilgili olarak da yakıştırma yapan yapana... Hani insan bu kadar yakıştırmayı okuyunca "Bu kadar da atmak insanın kendi sağlığına zarar" diyor. Ahmet Hakan'ın dün yazdıkları ise akıllara zarar... Akın İpek sanki plansız programsız bir işadamı, işletmecilik- finans- strateji-taktik bilmiyor, paranın maliyetinden haberi yok, tek derdi Başbakan'ın gözüne girmek, bastırıyor milyonlarca doları Kanaltürk'ü satın alıyorlar. Ne diye? "Desinler" diye...

Hatta derdi "ulusalcıların" sesini kesmek... Ne diyeyim pes! Hakkaten Pes! Koca, milyonlara dolara hükmeden bir sermaye grubu kararlarını böyle duygusal olarak verebilir mi? 7-8 Eylül 2007 Çeşme İzmir... Grand Ontur Hotel... Akın İpek, Selahattin Sadıkoğlu, Ayhan Yurttaş, Tayfun Gökdeniz, Erhan Başyurt yani Bugün'ün "yönetici" olarak ileri gelenleri, sonra yazı işlerinden, reklam bölümünden arkadaşlar ve köşe yazarları yaklaşık 35 kişi bir araya geldik ve iki gün boyunca "arama toplantısı" yöntemiyle Bugün Gazetesi'nin gelecek planlarını tartıştık... Ortaya ciddi bir stratejik doküman çıktı... Koza-İpek grubunun Kanaltürk genişlemesinin bir gecelik bir karar olmadığını kanıtlamak için bu dokümandan bir bölümü aşağıda yayınlıyorum:

ORTAK PAYLAŞIMLAR ANA AKIMLARDA OLUMLU NOKTALAR

Bir görüşü duruşu olmak: Türk ailesinin bir duruşu var, gazeteyi aileler okuyor. Bugün bir sentez getirmeli. Farklılıkları kucaklamalı... Çatışan ideolojilerin birleştiği, birbirini anladığı yeni trend olmalı yeni bir sentez yaratmalı. Yayın politikası: Halktan yana bir görüş ve duruşta olmak ve halka ilişkin gerçekleri yansıtmak çok önemli. Halktan yana gazetecilik, halkın yararına olan görüşler olmalı... Köşe yazarlarının öneminin artması ve nitelikli "elemanlara" duyulan ihtiyaç... Geleneksel gazetelere güven azalışı: Biz yeniyiz ve imajımız henüz nötr ve bu bize bir fırsat olabilir.

ANA AKIMLARDA OLUMSUZ NOKTALAR

Medyadaki toplanma, birleşme ve tekelleşme akımları ve bizim medya grubu olmamamız. TV ile rekabet magazinleşmeyi beraberinde getiriyor. İstemediğimiz bir medyacılığa bizi götürebilir. İdeolojilerin etkileri marjinalleşiyor, siyaset çok fazla okunmuyor.

GELECEK TASARIMI

Tiraj Hedefi: 300 bin

Reklam Geliri Hedefi:... trilyon

Duruş: Toplumsal merkezdeliberal- demokrat- Vakit ve Cumhuriyet arasındaki %80'i hedefleyen "muhafazakar", milli değerlere saygılı, yüzü küresel gelişmelere dönük...

Strateji: Kısa vadede en az iki televizyon, iki radyo, iki gazeteden oluşan bir Medya Grubu olma. Uzun vadede ise dijital medya kapsamında genişleme...

İmaj: YENİ TÜRKİYE'NİN LİDER GAZETESİ.. Toplantı sonunda da bir konuşma yapan Akın Bey ortaya çıkan stratejik doküman kapsamında büyümenin gerçekleştirileceğini, Koza-İpek grubunun medyayı bir iş kolu olarak kabul ettiğini açıkladı...

O günden bu yana da söz konusu strateji doküman kapsamında "Medya Grubu Olma" stratejisi adım adım hayata geçiriliyor. Çok sayıda TV kanalı ile görüşmeler yapıldı ve sonunda Kanaltürk'te karar kılındı. Yakında da başka sürprizlerle Koza-İpek Grubu medyada ağırlığını hissettirmeye devam edecek... Bu yüzden lütfen "okurların gözüne girecem, farklı olacam, zeki yazı yazacam" diye yalan yanlış karalamalar yapmayalım..Yaparsak, utanırız!

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious