Ali Babacan, eleştirilere cevap verdi

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Müzakere Pozisyon Belgesi'ne 'Türk eğitim sistemi laiktir' ifadesinin eklenmesinin son anda gündeme getirildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM'de gazetecilerin sorularına cevap vermeye devam veren Ali Babacan, AB çalışmalarında, şu ana kadar 18 fasılda ayrıntılı, 20 fasılda ise tanıtıcı taramanın tamamlandığını ifade ederek, Brüksel'e 38 heyet gönderildiğini ve her fasılla ilgili yüzlerce, binlerce sayfalık doküman oluştuğunu kaydetti.

Eğitim ve kültür faslıyla ilgili müzakere davet mektubunun yaklaşık 1 ay önce Avusturya dönem başkanlığı tarafından Türkiye'ye iletildiğini, bu belgede Müzakere Pozisyon Belgesi'nin talep edildiğini anlatan Babacan, ortak bir metin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, YÖK ve ilgili pek çok kurum ve kuruluşun görüşüne başvuruldugunu kaydetti. Ali Babacan, bu kurumların yazılı görüşlerinin alınmasından sonra AB Genel Sekreterliği'nde kurum temsilcilerinin katılımı ile ortak bir metin hazırlandığını ve bunun 17 Mayıs'ta ilgili bakanlara gönderildiğini ve onlarla da mutabakat sağladıklarını ifade etti.

Başmüzakereci Ali Babacan, belgenin AB komisyonuna teslim edilme aşamasında, ABGS'den bir iki kişinin, ''Metne şöyle bir cümle eklesek'' diye önerisi olduğunu belirterek, metinde son anda değişiklik yapılmasının zaman darlığı nedeniyle güçleştiğini söyledi. Babacan, ''Bütün kurumlar arasında mutabakat sağlanmış, iş bitmiş ve bakan arkadaşlarımızın hepsinin onayı alınmış. Bu, kısa bir süreç de değil, en az 2- 3 haftalık bir süreç... Böyle bir dokümanda, böyle bir cümlenin sonradan eklenmesinin süreci uzatacağı... En az 1 hafta-10 gün daha ertelenecek" dedi.

12 Haziranda Ortaklık Konseyi toplantısı ve Hükümetlerarası Konferans olduğunu, bununla ilgili takvimin hızlı işlediğini vurgulayan Babacan, şöyle konuştu: "Dolayısıyla, 'bu cümleye, şu aşamada gerek yoktur' dedik. Zaten, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin niteliklerini herkes gayet iyi biliyor. Anayasada, milli eğitimle ilgili yasalarda yazılı; bizim bu çalışmalarla ilgili dokümanlarda bu yasalara atıflar var. Açıkçası, dün bu haberin gündeme gelmesi, hatta hatta böyle bir cümlenin son anda gündeme gelmesi, artık adına işgüzarlık mı dersiniz, yoksa bazılarına şirin görünme mi dersiniz; biz de çok anlam veremedik. Fakat konu, bizim açımızdan kapanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Müzakere Pozisyon Belgesi, AB'ye teslim edilmiştir. Süreç, bundan sonra başarıyla devam edecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious