Ali Babacan, New York'ta

Ali Babacan, New York'ta.9668
  • Giriş : 23.07.2008 / 09:24:00

New York'taki Türkevi'nde Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin tarafından diğer ülkelerin BM Daimi Temsilcileri için bir resepsiyon verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu resepsiyonda gazetecilere konuşan Babacan, ziyaretinin, "Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne geçici üyelik görevine seçilmesi için mümkün olduğu kadar çok ülkenin desteğini almak'' amacı taşıdığını söyledi.

BMGK geçici üyeliği için seçimlerin tahminen Ekim ayı ortasında gerçekleştirilmesinin beklendiğini belirten Babacan, bu seçimlerden önce ülkelerin BM daimi temsilcileri ile biraraya gelerek görüş alışverişinde bulunmak istediğini kaydetti. Ülkelerle gruplar halinde görüşmeler yaptığını hatırlatan Babacan, Latin Amerika ve Karayip gruplarıyla görüşmelere başladıklarını ve arkasından En Az Gelişmiş Ülkeler (LDC) grubuyla biraraya geldiklerini, ayrıca BM Genel Kurul Başkanı Sırcan Kerim ile görüştüklerini anlattı.

New York'ta bulunduğu süre içinde Afrika Birliği'ne üye ülkeler, Arap Birliği üyesi ülkeler ve İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ülkeleriyle toplantılar yapılacağını belirten Babacan, "New York'ta bulunuşumuzun amacı BMGK üyeliği. Ekimin ortaları gibi seçimler yapılacak. Şu anda destek oldukça iyi görünüyor. Ama her seçimde olduğu gibi bu seçimde de son ana kadar teşebbüslerde bulunmak, çalışmak gerekiyor" dedi.

Tüm başkentler nezdinde girişimde bulunulduğunu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve kendisinin muhataplarıyla görüşmelerinde bu konuyu gündeme getirerek destek talebini ifade ettiğini belirten Babacan, son 10 buçuk ay içinde 130 ülkenin dışişleri bakanıyla görüşmede bulunduğuna işaret etti.

Babacan, "ben görüşmelerimin hemen hemen tümünde bu konuyu gündeme getirdim. Türkiye, hem bölgesinde hem de daha geniş bir coğrafyada güvenlik, barış, istikrar için çaba gösteriyor ve Türkiye'nin oynadığı bu yapıcı rol, dünyanın pek çok köşesinde hissediliyor" dedi.

Türkiye'nin son 47 yıldır BMGK üyesi olmadığına dikkati çeken Babacan, "En son 1961'deki üyeliğimizde de sadece bir yıl görev yapmışız. O günden bu güne Türkiye BMGK'da temsil edilmemiş. Dolayısıyla yarım asra varan bir süreden sonra bu üyeliğin Türkiye'nin hakkı olduğunu düşünüyoruz. Biz orada katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. BMGK'ya üye olduğumuz zaman çok aktif ve yoğun katkıda bulunan bir ülke olacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

Türkevi'ndeki resepsiyona katılan daimi temsilcilerin sayısının, yaz dönemi olmasına rağmen çok yüksek oluşuna işaret eden Babacan, "son güne kadar bizim bu çalışmalarımızı, çabalarımızı sürdürmemiz gerekiyor. BMGK üyeliği kuşkusuz Türkiye'nin görünülürlüğünü daha da artıracaktır. Türkiye'nin zaten sürdürmekte olduğu katkıları başka bir platforma taşıyacaktır. Türkiye için, bölge için daha iyi olacaktır, dünya barışına katkı sağlayacaktır. Biz bu amaçla çabalıyoruz ve umarız ki çabalarımız başarıyla sonuçlanır" dedi.

Türkiye'deki iç politika gelişmelerine ilişkin muhataplarının sorularına maruz kalıp kalmadığı sorulan Babacan, "burada tamamen ekim ayındaki oylamaya konsantre olmuş durumdayız" yanıtını verdi. Bir başka soru üzerine Babacan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinde Kıbrıs ve Irak'ın gündemindeki konular arasında bulunduğunu kaydetti.

-BM DAİMİ TEMSİLCİLERİNE HİTAP ETTİ-

Babacan, BM'deki 121 ülkenin daimi temsilcisinin katıldığı resepsiyonda, katılımcılara hitaben yaptığı açılış konuşmasında Türkiye'nin, BM'nin çok daha etkili bir rol üstlenmesinin önemine inandığını ifade etti. Babacan, "Biz BM'nin güvenlik, barış ve dünyanın kalkınmasına çok daha fazla katkıda bulunabileceğine inanıyoruz ve BM'nin şu sırada içinden geçmekte olduğu reform sürecini destekliyoruz" dedi.

Türkiye'nin hem bölgesinde hem de dünyanın farklı yerlerinde giderek artan şekilde dünyanın kalkınması, refahı için katkıda bulunduğunu belirten Babacan, bu katkıların Türkiye ile aynı değerleri, fikir ve hedefleri paylaşan "uzak komşular" için de geçerli olduğunu söyledi. Babacan, BM Daimi Temsilcileri'ne verdiği mesajda, "Türkiye BMGK'da çok büyük katkıda bulunabilir. Ben de bu amaçla New York'tayım. Neler yaptığımızı, reform sürecimizi ve Ortadoğu, Balkanlar ve dünyanın diğer bölgelerinde barış ve güvenliğe katkımızı anlatmak için" dedi.

Resepsiyona, BM Genel Kurul Başkanı Sırcan Kerim, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Zalmay Halilzad, BM'nin siyasi işlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe ile Ermenistan'ın BM Daimi Temsilcisi Armen Martirosyan da katıldı. Türkiye ile birlikte BMGK geçici üyeliği için yarışan diğer iki aday olan Avusturya ve İzlanda'nın BM Daimi Temsilcileri de resepsiyonda yer aldı.

-ERMENİSTAN BÜYÜKELÇİSİ-

Ermenistan'ın BM Daimi Temsilcisi Armen Martirosyan, resepsiyonda Türk gazetecilerin, "Siz de Türkiye'nin BMGK geçici üyeliğine destek veriyor musunuz?" sorusu üzerine, "Türk temsilciliği veya Türk hükümeti Ermenistan temsilciliği veya Ermenistan hükümetinden destek istemedi. Yürüttüğünüz kampanyayı ve üyelik talebinizi farklı kaynaklardan biliyorum. Ancak bu konuda hükümetinizle bir temasımız olmadı" dedi.

Resepsiyona, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Baki İlkin'in daveti üzerine katıldığını belirten Martirosyan, "Meslektaşım Baki'ye (İlkin) büyük saygım var. Çok iyi kişisel ilişkilerimiz var. Buraya gelerek seçkin Türk Dışişleri Bakanınıza (hoşgeldiniz) demek istedim" diye konuştu.

Martirosyan, resepsiyona katılmasının, Türkiye'nin BMGK geçici üyeliğine seçilmesine desteğe ilişkin bir anlam ifade etmediğini söyledi.

-FUTBOL DİPLOMASİSİ-

Martirosyan, Erivan'da oynanacak Türkiye-Ermenistan Futbol maçına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılması olasılığına ilişkin bir soru üzerine Türk gazetecilere, ''Siz bana söyleyin, Gül geliyor mu? Geliyorsa, hemen gazetecileri referans gösterip cumhurbaşkanımıza telefonla haber vereyim'' diyerek şakalaştı. Martirosyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Cumhurbaşkanı Gül'e resmen Futbol maçı için davet gönderdiğini belirterek, ''Bildiğim kadarıyla resmi cevap henüz Ermenistan'a gönderilmedi. Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın davetinin çok samimi olduğunu söylemek istiyorum. Cumhurbaşkanı Gül'ü Futbol maçında görmek istiyoruz'' dedi.

-SIRCAN KERİM-

BM Genel Kurul Başkanı Sırcan Kerim de, Türkiye'nin BM'deki rolüne ilişkin bir soru üzerine, "Türkiye hem BM hem de bölge için çok önemli bir ülke. Çok yapıcı bir aktör. Ortadoğu diyaloğunda, Balkanlar'da kriz yönetminde rol aldı. Avrupa ile Asya arasında bir bağ ve Avrupa-Atlantik entegrasyonunun bir parçası. Aynı zamanda dünyanın başka bölgelerinde de etkili. Gelişmekte olan ülkelere, kendi başarılı reformlarıyla örnek oluyor. Türkiye BM'nin değerli bir üyesi ve BM üyesi ülkeler de bunun farkında'' dedi.

BM Genel Kurulu'nun başkanı sıfatıyla, BMGK geçici üyeliği için yarışan bütün adaylara eşit mesafede olduğunu belirten Makedon asıllı Kerim, "Biliyorsunuz Türkiye'den başka Avusturya ve İzlanda da aday. Seçimlerin sonunda kim üyeliği alırsa alsın, bu görevin bir ayrıcalık değil, büyük bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Türkiye de diğer aday ülkeler gibi kesinlikle bu sorumluluğu taşıyabilecek nitelikte bir ülke" dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın, New York'taki temaslarında, ''BM bizim için dünyada barış ve istikrarın tesisi ve korunması açısından resmin tam ortasında olmaya devam ediyor'' mesajını verdiği öğrenildi.

Babacan, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesine destek arayışları çerçevesinde New York'ta temaslarda bulunuyor.

BM Genel Kurul Başkanı Sırcan Kerim ile biraraya gelen Babacan'ın, bu görüşmede Türkiye'nin, "Etkili, nüfuzlu, temsili ve işlevsel" bir BM görmek istediği görüşünü ifade ettiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Babacan, hızla yükselen petrol fiyatları ve gıda fiyatlarının yarattığı küresel sorunlar ve çevre sorunlarına karşı BM'nin etkin rol üstlenmesinin önemine işaret etti ve "BM bizim için dünyada barış ve istikrarın tesisi ve korunması açısından resmin tam ortasında olmaya devam ediyor" görüşünü iletti.

Babacan ayrıca, İran'ın nükleer dosyası ve Suriye-İsrail arasında başlatılan diyaloğa ilişkin bilgi verdi ve Türkiye'nin, sorunların çözümünde "diyalog" ve "dışlayan değil herkesi kucaklayan" bir yaklaşımı benimsediğini kaydetti. Sırcan Kerim'in ise BM reform sürecinde alınan mesafeden bahsettiği öğrenildi.

Az gelişmiş ülkeler toplantısında ise Babacan gelişme yolunda karşılaşılan sorunların mali yardımla aşılamayacağı, kolektif yaklaşım gerektirdiğini belirtti. Babacan, enerji, gıda kirizi, açlık, AIDS ve yoksulluk gibi sorunlara "çok taraflı" yaklaşım geliştirilmesinin önemine işaret etti. Babacan küreselleşmenin "iki ucu keskin kılıca" benzediğini belirtirken, az gelişmiş ülkelerin kalkınma hedeflerine ulaşabilmesi yönünde yardım ve işbirliğinin süreceği mesajını verdi.

Latin Amerika ve Karayipler grubuyla yapılan görüşmelerde de Babacan'ın, "coğrafyalar birbirine uzak olabilir ama küreselleşme olgusu çerçevesinde mesafeler değil paylaştığımız değerler bizi biraraya getiren unsurdur" mesajını verdiği öğrenildi. Babacan, Türkiye'nin, gelişmekte olan ülkelere yardımını sürdürmeye hazır olduğunu belirtti.

Babacan'ın bugün de BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile biraraya gelmesi öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*