Ali Babacan, operasyona ilişkin açıklama yaptı

Ali Babacan, operasyona ilişkin açıklama yaptı.9668
  • Giriş : 26.02.2008 / 14:28:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, kara harakatının amacını ve ne zaman sona ereceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KARA HAREKATI-

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, "K.Irak'ta PKK'ya yönelik düzenlenen kara harekatına ilişkin" bir soruya şöyle yanıt verdi; "Operasyonun sınırları bellidir. Amacı bellidir. Bu operasyonun kapsadığı alanla ilgili sınırlar bellidir. Ayrıca kaç askerimiz bu operasyonun içinde olacaktır bu da sınırlı bir rakamdır. Süresi de sınırlı bir süredir. Bu süre ne kadar? Bu işin süresi operasyon hedefine ulaşıncaya kadardır. Hedeflenen amaçlara ne zaman ulaşılır o zaman operasyon sona erer. Önemli olan Türkiye'nin terörle olan mücadelede tüm enstrümanları zaten kullanılyor olmasıdır. Biz bir sürecin içindeyiz. Paketler halinde çözümlerden öte terörle mücadelede süreç söz konusudur. Bu enstrümanlar zaten kullanılmaktır. İsterseniz adına siyasi diyaloglar, diploması veya ekonomik tedbirler deyin bunlar zaten kullanılmaktadır."

-BAĞDAT'A GİDECEK TÜRK HEYET˜-

Yakın bir zamanda Bağdat'a bir Türk heyetinin gideceğini ifade eden Babacan,"Bizim Irak hükümeti ile yoğun bir iletişimimiz söz konusu.Bu trafikten dolayı da heyetler gidip geliyor.Biz bütün bu siyasi diyalog çerçevesinde yakın bir zamanda Bağdat'a bir heyet gönderiyoruz.Ancak heyetin kompozisyonu ve ziyaretin zamanlamasını, ziyaretin niteliği gereği ziyaret başladıktan sonra açıklayacağız"

-TALABANİ'NİN TÜRKİYE ZİYARET˜-

Bir gazetecinin, "Talabani ne zaman Türkiye'ye gelecek" sorusu üzerine Babacan,"Cumhurbaşkanımız davet etti. Zamanlama üzerinde anlaşma sağlandıktan sonra bu ziyaret gerçekleşecek."

-KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI-

Babacan, Kosova'nın bağımsızlığına ilişkin bir soruya karşılık ise şunları söyledi; "Uzun süren müzakerelerin sonuçsuz kalması bizleri üzmüştür.Biz arzu ederdik ki;ABD, AB ve Rusya üçlüsünün yürüttüğü süreç sonuç versin ve bir mutabakatla çözüme ulaşılsın.Bu maalesef gerçekleşmedi.Balkanlar maalesef uzun yıllar acılara şahit oldu.Kosova halkının kendisi için aldığı bir karar söz konusu.Biz Türkiye olarak Kosova halkının kendisi için aldığı bu karara saygı duyduk.Bizim Kosova konusu ile ilgili görüşlerimiz çok açık.Biz bunu sürekli olarak gündeme getiriyoruz. Türkiye Arnuvutluk, Makedonya ve Hırvatistan'ın NATO üyeliğine destek vermektedir.Ayrıca Türkiye, Makedonya'yı anayasal ismi ile tanıyan bir ülke."

Babacan, yakın bir zamanda Kosova'ya bir ziyaret gerçekleştirebileceğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious