Ali Babacan: Akdeniz Birliği'ne katılmayabiliriz

Ali Babacan: Akdeniz Birliği'ne katılmayabiliriz.9668
  • Giriş : 13.06.2008 / 15:31:00
  • Güncelleme : 13.06.2008 / 15:51:26

Babacan, Türkiye’nin, Akdeniz için ‘Birlik’ projesine katılıp katılmamaya henüz karar vermediğini söyledi. Babacan, Akdeniz’de birlik fikrine sıcak baktıklarını, ancak karar verme aşamasına henüz gelmediklerini

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erhun GEYİSİ'nin haberi

Dışişleri Bakanı Ali Babacan’dan, Akdeniz için ‘Birlik’ projesi konusunda beklenmedik açıklama geldi. Paris’te düzenlenen Uluslararası Afganistan’a Yardım Konferansı sonrasında Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Babacan, 13 Temmuz’da Paris’te düzenlenecek Akdeniz İçin Birlik Konferansı’na Türkiye’nin katılıp katılmayacağına ilişkin bir soruya, bu Birlik’in sınırlarının henüz tam olarak çizilmemiş olduğunu vurgulayarak, “Önce Akdeniz Birliği diye bir fikir ortaya atıldı biliyorsunuz. Arkasından bunu Avrupa Birliği farklı bir noktaya çekti. Barcelona sürecinin altbaşlığı haline getirdi.

‘Akdeniz Birliği’ yerine ‘Akdeniz için Birlik’ adını aldı

Sadece projeler bazında yürüyecek bir süreç olarak tekrar gündeme getirildi. Ancak şu anda Avrupa Birliği Komisyonu, bunu detaylandırıyor. Yani Akdeniz İçin Birlik nedir, ne türlü mekanizmaları içerecektir, nasıl çalışacaktır; bununla ilgili henüz, karar verilmiş, kati, somut elimizde dokümanlar yok. Öncelikle Türkiye, bu projelerin içinde yer alacak mı yer almayacak mı, bunun bir kararını verecek ki henüz bunun kararını vermiş değiliz” diye yanıtladı.

Babacan, Akdeniz için Birlik'e Türkiye’yi dahil edip etmeme konusuna karar verdikten sonra, bu kez, bu katılımın hangi düzeyde olacağına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak ikinci bir karar daha alacaklarını ifade etti. Projeye katılma konusunda kararlarının henüz net olmadığını tekrar eden Dışişleri Bakanı, “Türkiye bunun tamamen dışında da kalabilir. O zaman buradaki toplantılara katılım hiç söz konusu olmaz” dedi.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun bu konuya ilişkin çalışmalarını takip ettiklerine dikkat çeken Babacan, gerekli tüm ayrıntıları öğrendikten sonra bir karar vereceklerini belirterek, “Bu değerlendirmeleri yaparken, ben daha önce de ifade ettim, pozitif bir perspektifle bakıyoruz” diye konuştu.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious