Ali Babacan: 'Bizde artık birinci sınıf demokrasi var'

Ali Babacan: 'Bizde artık birinci sınıf demokrasi var' .10458
  • Giriş : 08.09.2007 / 17:10:00

Dışişleri Bakanı Babacan, seçim sürecinin Türkiye'de birinci sınıf demokrasi olduğunu gösterdiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB Dönem Başkanı olan Portekiz'in kuzeyindeki Viana do Castelo kentinde düzenlenen AB dışişleri bakanları gayri resmi toplantısına katılan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'deki seçim sürecinin Türkiye'de birinci sınıf demokrasi olduğunu gösterdiğini belirtti.

Toplantılar süresince ikili temaslarda bulunan Bakan Babacan, İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema ile yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra iki bakan kendilerine yöneltilen soruları cevaplarken, Babacan, Türkiye'de yapılan genel seçimler ve Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili olarak, "seçim süreci önemli bir demokrasi testi oldu. Türkiye'de birinci sınıf demokrasi olduğu seçim sürecinde görüldü. Gerçek demokrasi ve özgürlükler içinde bir seçim süreci geçirildi" dedi.

Babacan, Türkiye'nin AB'ye giriş süreciyle ilgili olarak da, "Müzakere sürecimiz devam ediyor. Fasıllar teker teker açılıyor, ilerlemelere devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Massimo D'Alema da "Yeni Türk hükümetinden beklentimiz reformlara devam etmesidir" diye konuştu.

D'Alema ayrıca, "Türkiye'nin 2013 yılında AB üyesi olması hedefinde sapma görüyor musunuz" sorusuna da, "Bu zamana saygı gösterilmeli" cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious