Ali Babacan D-8 Zirvesi'nde konuştu

Ali Babacan D-8 Zirvesi'nde konuştu.12130
  • Giriş : 08.07.2008 / 09:00:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, D-8 ülkeleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin önemine dikkat çekerek, ""ülkelerimizin potansiyelini en iyi şekilde kullanma yönündeki çabalarımız D-8 ülkelerinin halklarına yarar sağlayacaktır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da başlayan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) zirve toplantısının basına kapalı oturumunda yaptığı konuşmaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zirveye katılamamasından duyduğu üzüntüyü ileterek başladı.

Türkiye'nin, D-8'in 1997 yılındaki kuruluşundan bu yana üyeler arasındaki işbirliğine büyük önem verdiğini belirten Babacan, İstanbul deklarasyonunu anımsatarak, bu deklarasyonla işbirliğinin temelini oluşturan hedeflere ve amaçlara bağlı olunduğunu vurguladı.

Dünya ekonomisine uyum sağlamak için sabit ve uluslararası makro ekonomik bir ortama ihtiyaç olduğunu söyleyen Bakan Babacan, açık pazar ekonomisinin kurallarına uyum sağlanılmasının önemine değindi. Babacan ayrıca, endüstrileşmenin, insan kaynaklarının gelişiminin, özel ve kamu sektörleri arasında yapıcı ortaklık sağlanmasının ekonomik gelişim için önemli olduğunu belirtti.

Babacan, 2000 yılında Türkiye'nin D-8 ülkelerine yaptığı ihracatın 800 milyon dolar olduğunu, bu rakamın 2007 yılında ise üç kat artarak 2,9 milyar dolara ulaştığını, ithalatın ise 2000 yılında sadece 1,7 milyar dolarken, 2007 yılında bu rakamın altıya katlanarak 11,1 milyar dolara ulaştığını belirtti.

D-8 işbirliğinin var olan uluslararası kurum ve kuruluşlardan farklı bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Babacan, bu işbirliğinin oluşumundan bu yana geliştiğini ve olgunlaştığını söyledi. Babacan, D-8 ülkeleri arasındaki coğrafi uzaklığa rağmen yapılan işbirliğinin bu engeli ortadan kaldırdığına dikkati çekerek, teknoloji ve iletişim çağının sunduğu olanaklarla bu işbirliğinin ve çalışmaların geliştirilebileceğini kaydetti.

"Ülkelerimizin potansiyelini en iyi şekilde kullanma yönündeki çabalarımız D-8 ülkelerinin halklarına yarar sağlayacaktır" diyen Babacan, üye ülkelerin uzun süreli politikalarla aktif işbirliğini sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Babacan, D-8'in dünya ekonomisindeki değişiklikleri tartışmak için iyi bir platform olduğunu da belirterek, bu bağlamda gıda ve enerji krizlerine dikkati çekti ve bu konularla ilgili acil önlem alınması gerektiğini ifade etti.

Konuşmasında D-8 Sekretaryasının İstanbul'da kalıcı olarak bulunmasına da değinen Babacan, önceki gün yapılan D-8 Bakanlar Konseyi toplantısında bu yönde ortak karar alındığını hatırlattı ve zirveden de aynı sonucun çıkması yönündeki beklentisini dile getirdi.

D-8'in amaçlarına sabır ve kararlılıkla devam etmesi gerektiğini vurgulayan Babacan, ticari konulara öncelik verilmesi gerektiğini ve bu alandaki gelişmiş işbirliğinin bütün üyelere yarar sağlayacağını kaydetti.

-"VİZE KOLAYLIĞI ANLAŞMASI ONAYLANMALI"-

Babacan, 2006 yılında Bali'de yapılan D-8 zirvesinde imzalanan gümrük ve tercihli ticaretle ilgili anlaşmaların D-8 için "dönüm noktaları" olduğunu söyleyerek, 6 üye ülkenin bu anlaşmaları yürürlüğe koymalarından duyulan memnuniyeti ve diğer iki üyenin de bu anlaşmaları kabulü yönündeki beklentiyi dile getirdi.

Özel sektördeki çalışmaların ekonomik işbirliğinin gelişimde oynadığı önemli role dikkati çeken Babacan, "Özel sektörlerimiz arasındaki işbirliği ve iletişimi geliştirmek için, ticaret fuarları düzenlemeliyiz, özel sektör temsilcilerinin karşılıklı ziyaretlerini teşvik etmeliyiz ve iş adamlarımızı bir araya getirmeliyiz" diye konuştu.

D-8 ülkelerindeki iş adamlarına sağlanan vize kolaylığına ilişkin anlaşmaya da dikkati çeken Ali Babacan, bu anlaşmanın 8 üye ülke tarafından imzalandığını ancak henüz tüm üyeler tarafından kendi ülkelerinde onaylanmadığını belirtti.

Babacan, "Eğer iş adamlarımıza olumlu bir sinyal vermek istiyorsak, bu anlaşmanın onay sürecini en kısa zamanda gerçekleştirmeliyiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye ekonomisinde son 5 yılda kaydedilen gelişmelerden de bahsederek, bu kazanımların kalıcı olması için yapısal reformların uygulanmasındaki sürekliliğinin önemli olduğu konusundaki farkındalığı dile getirdi.

Babacan, D-8 Başkanlığını 2 yıl boyunca sürdüren Endonezya'ya minnettarlığını ifade ederek, bundan sonra başkanlığı yürütecek Malezya'ya başarı diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*