Ali Babacan diyalog mesajı verdi

  • Giriş : 03.10.2007 / 00:01:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, bugün BM'de Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ile biraya geldi. İki bakanın görüşmesinin ardından uzlaşma mesajları verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

''İlk tanışma'' niteliğinde ve olumlu havada geçen toplantıda Ali Babacan'ın
Ermeni bakana ''Her zaman diyaloğa açığız'' mesajı verdiği bildirildi.
Babacan'ın New York'taki son görüşmesinin, Ermeni tarafından gelen istek
üzerine gerçekleştirildiği öğrenildi. Diplomatik kaynaklar, görüşmenin ''ilk tanışma'' niteliğinde olduğunu ve esasen iki bakanın birbirlerini tanıma amacıyla görüştüklerini söylediler.

-ERMENİ BAKAN, SEÇİM DOLAYISIYLA KUTLADI-

Görüşmede Ermenistan Dışişleri Bakanı Oskanyan, seçim sonuçlarından dolayı Türk hükümetini ve halkını kutlarken, Dışişleri Bakanı Babacan'ın da Türkiye'de seçimlerle ilgili olarak Oskanyan'ı bilgilendirdiği belirtildi.
Babacan'ın Ermeni bakana seçimlere yüzde 84 oranında katılım olduğunu, bu büyük katılımın Türkiye'de demokrasi açısından iyi bir test olduğunu ve
seçimlerin başarıyla sonuçlandığını anlattığı kaydedildi. Edinilen bilgiye göre Babacan, görüşmede, seçim sonuçlarının Türk halkının hükümetine güven duyduğunu gösterdiğini, yeni parlamentonun oluştuğunu ve yeni cumhurbaşkanının göreve başladığını anlattı.
Görüşmenin, iki bakan arasında ilk karşılaşma niteliğinde olduğu için iki ülke arasındaki konuların ele alındığı, ancak ayrıntılara Fazla girilmediği belirtildi.
Ermeni tarafının, sınırın açılması konusu üzerinde dururken, Babacan'ın da Ermenistan ile üçüncü ülkeler üzerinden ticaret yapıldığını, havayolu bağlantısı olduğunu, Ermeniler'in Türkiye'de çalıştıklarını anlattıkları kaydedildi.

-BABACAN, ERMENİ TASARISINI GÜNDEME GETİRDİ-

Edinilen bilgiye göre Babacan, görüşmede, ABD Kongresi'ndeki sözde Ermeni soykırımı tasarısını gündeme getirdi. Babacan'ın görüşmede, tarihçilerin yerine parlamentolarda siyasetçilerin oylamalarıyla tarih yazılamayacağını belirttiği ve Türkiye'nin 2005 yılında Ermenistan'a yaptığı ortak tarih komisyonu kurulması önerisini hatırlattı, ayrıca Yukarı Karabağ sorununun da gündeme geldiği kaydedildi.

-''SICAK SOHBET HAVASI''-

Diplomatik kaynaklar, görüşmenin ''sıcak bir sohbet'' havasında geçtiğini,
hem Babacan'ın hem de Ermeni bakanın bu diyaloğun sürmesinden duydukları memnuniyeti ifade ettikleri ve yeniden görüşülmesi için fırsat yaratılması ve olanak araştırılması üzerinde durduklarını söylediler.
Ermeni bakanın görüşmede, Babacan'a kendisiyle tanışmanın iyi olduğunu,
diyaloğu sürdürmük istediğini söylediği, Babacan'ın da ''biz her zaman diyaloga açığız'' mesajını verdiği belirtildi.

-BABACAN FOTOĞRAF GÖSTERDİ-

Bu arada planlanandan uzun olarak yaklaşık 1 saat süren görüşmenin sonuna
doğru basın mensuplarının görüntü aldıkları sırada, Dışişleri Bakanı Babacan'ın, Oskanyan'a Türkiye'nin restore ettiği Akdamar Kilisesi'nin fotoğrafını gösterdiği, Ermeni bakanın da resme baktığı görüldü.
Toplantıdan ilk ayrılan Oskanyan, toplantının bitimini bekleyen Türk
gazetecilere toplantıyla ilgili olarak ''yorum yok'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious