Ali Babacan Hüsnü Mübarek'le görüştü

Ali Babacan Hüsnü Mübarek'le görüştü.9668
  • Giriş : 19.05.2008 / 14:09:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu ayağı kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Royla Club Otel'de gerçekleşen görüşmede, bölgesel problemlerin ele alındığı bildirildi. Görüşme öncesinde Türk gazetecilere yönelik bir değerlendirme toplantısı düzenleyen ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ali Babacan, Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin PKK terör örgütüne örgüt gibi davranması durumunda, bunun Türkiye ile diyaloğa olumlu etkisi bulunacağını söyledi. Türk heyetinin daha önce Bağdat'ta Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi yetkilileri ile görüşme yaptıklarını hatırlatan Babacan, PKK terörü
ile mücadelede Türkiye'nin uluslararası destek istediğini kaydederek, "Kuzey Irak ile biz komşuyuz. Bölge halkının refahı ve güvenliğini her zaman gözetiyoruz. Bölgede konuşlanan PKK terör örgütü ise ilişkilere zarar veriyor" şeklinde konuştu.

Dün gerçekleştirdiği temaslar hakkında da bilgi veren Dışişleri Bakanı Babacan, Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristanı ile Irak petrolünün uluslararası pazarlara ulaştırılması ve satılması stratejisi konusunda görüştüğünü, ayrıca Türk şirketlerinin Irak'ta petrol arama ve çıkarma faaliyetlerine katılma konusunu Şehristani'ye ilettiğini söyledi.
Forumun açılış konuşmasında ABD Başkanı Bush'un Suriye ve İran için tecrit çağrısını değerlendiren Babacan, Suriye ve İran konusunda siyasi diyalog yolunun esas olması gerektiğini savundu. Suriye ve İsrail arasında görüşmelerin başlaması için bir kıpırdanma olduğunu ve her iki taraftan gelen talep ile Türkiye'nin arabulucu olduğunu kaydeden Babacan, çalışmaların devam ettiğini ama her iki tarafın da yüz yüze gelme aşamasında olmadıklarını vurguladı. Babacan, "Görüşmeler, doğası gereği kamuoyu ile daha fazla paylaşılmıyor. Belli bir aşama kaydedildiğinde taraflar açıklayacaktır" şeklinde konuştu.

Lübnan'daki karışıklığın artması durumunda burada bulunan Türk askerlerine etkisi konusundaki bir soruyu ise Babacan, "Askerimiz Lübnan'da buranın istikrarı için bulunuyor. Arap Birliği'nin başlattığı girişimi takip ediyoruz. Lübnan'daki Türk askerinin durumuyla ilgili yeni bir kararımız yok" diye cevapladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious