Ali Babacan NATO'yu Afganistan konusunda uyardı

Ali Babacan NATO'yu Afganistan konusunda uyardı.9668
  • Giriş : 16.04.2008 / 12:11:00

Afganistan'da fazla asker bulundurmak, halkın güvenlik güçlerini işgalcı olarak görmesine neden olur.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, NATO'nun Afganistan'da askeri güce fazla dayanması halinde halkın güvenlik güçlerini işgalcı olarak algılamaya başlayacağı ve "çok karmaşık" bir durum yaratılacağı uyarısını yaptı.

İngiltere'te yayınlanan The Daily Telegraph gazetesine açıklamalarda bulunan Ali Babacan, Türkiye'nin, Afganistan'ın çatışmalarda yoğunlaştığı güney bölgesine asker göndermemesi nedeniyle yöneltilen eleştirileri reddetti.

The Daily Telegraph ise, Babacan'ın açıklamalarına yer verdiği haberde "Türk Bakanı, NATO'nun Afganistan'da hata yaptığı uyarısını yaptı" başlığını kullandı.

Ali Babacan, NATO'yu uyarırken "Eğer, o ülkenin insanları güvenlik güçlerini işgalcı olarak algılamaya başlarsa, çok karmaşık bir durum olacak" dedi. Babacan, halkın kalbini kazanmanın önemli olduğunun altını çizdi.

Ali Babacan, AB'nin Türkiye'ye yönelik tutumunu eleştirirken de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'nin AB üyeliğine direnmelerinden yakındı.

Olumsuz tutumlar ve Kıbrıs'ta çözüm sağlanmamasının Türkiye'deki insanların AB'ye yönelik tavrını değiştirdiğini belirten Babacan "İstenmediği duygusu giderek derinleşiyor" dedi.

Bu arada, Daily Telegraph, Babacan'ın açıklamalarına ilişkin haberinde Türkiye için "Kürt milliyetçilerini ezmeye yönelik sınır ötesi operasyonlarda askeri gücünü kullanmada pek yavaş davranmadı" diye yazdı.

Gazete, Babacan'ın Kuzey Irak'taki Kürt yönetimini "büyük bir sorun" nitelendirerek "eleştirdiği"ni ve operasyonların süreceğini tahmin ettiğini yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious