Ali Babacan New York'ta

Ali Babacan New York'ta.12130
  • Giriş : 21.07.2008 / 21:58:00

Babacan, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine destek için New York'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine destek arayışı çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere New York'a geldi.

BM'deki temasları kapsamında Babacan'ın, BM Genel Kurul Başkanı Srgjan Kerim ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesi öngörülüyor. Babacan'ın ayrıca BM'deki çeşitli coğrafi gruplarla da bir araya gelmesi bekleniyor.

BM nezdinde temsil edilen ülkelerin daimi temsilcilerine Türkevi'nde resepsiyon vermesi beklenen Babacan'ın, temaslarını tamamlamasının ardından 24 Temmuz'da Türkiye'ye hareket etmesi öngörülüyor.

Güvenlik Konseyi'nde boşalacak olan iki koltuk için Türkiye de dahil üç aday bulunuyor. Türkiye'nin şansı yüksek görülüyor.

Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesi durumunda yapmayı planladıkları arasında, BM Reform sürecine destek vererek, kuruluşun uluslararası alanda daha etkin kılınması yönünde çaba harcamak, BM'nin bin yıl kalkınma hedefleri çerçevesinde 2015'e kadar dünyada yoksulluğun azaltılması ve onunla bağlantılı sorunların çözümüne yönelik uluslararası çabalara katkıları artırmak, uluslararası siyasi krizleri çıkmadan önlemeye çalışarak, bunun mümkün olamadığı durumlarda uyuşmazlıkların güce başvurmaksızın barışçı yollardan çözümü yönünde çalışmak, hem toplumların içinde hem ülkeler arasında yabancı düşmanlığı, ırkçılık, ayrımcılık, hoşgörüsüzlük, aşırıcılık ve şiddet gibi tehlikeli eğilimlerle mücadelede ön saflarda yer almak, farklı kültürler ve dinler arasında yeni diyalog kapıları açılmasına gayret etmek ve çevre koruma bilincinin yayılması yönünde çaba göstermek yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*