Ali Babacan: "Reformlarda yavaşlama yok"

Ali Babacan:
  • Giriş : 12.05.2008 / 17:11:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "reformlarla ilgili herhangi bir isteksizlikleri ve yavaşlama gibi bir eğilimlerinin kesinlikle olmadığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babacan, Finlandiya Parlamentosunda basın mensuplarının Türkiye'nin AB sürecine ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin AB ile ilgili yapmakta olduğu pek çok reform olduğunu belirten Babacan, reformların içeriğine ilişkin olarak AB Komisyonu ile temas halinde olduklarını kaydetti.

Reformların Türk halkı için yapıldığını ifade eden Babacan, reformların AB'ye üye ülkelere değil, Türk halkına faydası olduğunu ve yaşam standartlarını yükselttiğini söyledi.

Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim üyelik tarihimiz belli olmadan, üyelikle ilgili yaklaşık bir zaman önümüze gelmeden, AB'nin bizden takvim istemesi, bizim yapacağımız reformlarla ilgili zamanlama konusunda ısrarcı olması, işin tabiatı gereği çok mümkün olmuyor. Eğer AB, reformlarımızın zamanlaması konusunda bizden bazı somut taleplerde bulunacaksa, öncelikli olarak bizim üyelik tarihiyle ilgili daha somut takvimin ortaya konması gerekiyor."

Türkiye'nin yaptığı reformları kendi istediği için yaptığını tekrarlayan Babacan, şunları kaydetti:

"Reformların sahibi biziz. Ancak Türkiye ile AB arasındaki ilişki şeklinde takvimler ve tarihler söz konusu olduğunda bunun dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa bizim reformlarla ilgili herhangi bir isteksizliğimiz, yavaşlama gibi bir eğilimimiz kesinlikle yok. Yapacağımız reformları ne kadar çabuk yaparsak, o kadar Türkiye'ye faydası olacağını düşünüyoruz. Ancak takvim ve tarih bizim inisiyatifimizde. Bizim uygun gördüğümüz zamanda bu reformlar gerçekleşecek."

-İKİLİ TEMASLAR-

Bu arada, Babacan, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'deki resmi temaslarına devam ediyor.

Babacan, bu çerçevede Finlandiya Devlet Başkanı Tarja Halonen ve Meclis Başkanı Sauli Niinistö tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious