Ali Babacan şov programına katıldı

Ali Babacan şov programına katıldı.12130
  • Giriş : 24.09.2008 / 10:13:00

Dışişleri Bakanı Babacan, ABD'de "Charlie Rose Show" programına katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Amerikan PBS kanalında yayınlanan "Charlie Rose Show" programına katıldı ve Kafkaslar'daki kriz başta olmak üzere uluslararası ilişkilerin gündeminde bulunan konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'nin bulunduğu bölge nedeniyle yoğun dış politika gündemine sahip olduğunu anlatan Babacan, Kaskaslar'daki sorunların uzun zamandır beklemede bulunan sorunlar olduğunu belirterek, sorunların şimdi gün ışığına çıktığını ve bu sorunların bölgenin dışında pek çok bölgeyi de etkilediğinin görüldüğünü söyledi.

Babacan, bu kapsamda Gürcistan'ın Güney Osetya ve Abhazya ile sorunlarının uzun zamandır var olduğunu, bu sorunun daha sonra Gürcistan-Rusya, ardından Rusya-Gürcistan, daha sonra Rusya-ABD ve son olarak da Rusya NATO sorununa dönüştüğünü kaydetti. Olayları kimin başlattığının önemi olmadığını belirten Babacan, Türk heyetinin krizin başlamasının hemen ardından Moskova'ya gittiğini ve taraflarla hep temasta bulunduğunu söyledi.

Sorunun tarihi kaynakları olduğunu da belirten Babacan, Kosova'nın bağımsızlık kararının, Gürcistan ile Ukrayna'nın NATO üyeliği hedeflerinin ve ABD-Polonya işbirliğinin Rusya tarafından tehdit olarak algılandığını hatırlattı. Babacan, herkesin Rusya'nın gücünün farkında olması gerektiğini bildirdi.

Türkiye'nin Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu (KİİP) girişiminden de bahseden Babacan, Rusya ile Gürcistan, Azerbaycan ile Ermenistan, Ermenistan ile Türkiye arasındaki sorunların bu platform aracılığıyla masaya yatırılabileceğini, sorunların konuşulmasının önemli olduğunu söyledi.

AB üyeliğine destek

Bakan Babacan, Türkiye'de kamuoyunun AB üyeliğine verdiği destekte 2006-2007 arasında bir azalma olduğunu, ancak şimdilerde AB'ye verilen desteğin yeniden arttığını bildirdi.

Babacan, bu kapsamda Almanya ve Fransa gibi bazı AB ülkelerinin liderlerinin Türkiye'ye karşı olumsuz tavırlarının ve Kıbrıs meselesi yüzünden AB tarafından müzakere başlıklarından birinin bloke edilmesinin, Türk kamuoyunda "duygusal bir tepkiye" yol açtığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*