Ali Babacan'dan eleştirilere sert tepki

Ali Babacan'dan eleştirilere sert tepki.12130
  • Giriş : 23.12.2008 / 23:54:00

TBMM Genel Kurulunda bakanlığının bütçesi üzerinde konuşan Babacan, Cumhurbaşkanı Gül'e yönelik eleştiriler tepki gösterdi, Türk dış politikasına yönelik açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, hem TBMM üyeliği, hem de Dışişleri Bakanlığı döneminde, her türlü uluslararası ortamda, Türkiye'nin 1915 olaylarıyla ilgili görüş ve önerilerini defalarca ifade ettiğini ve bu görüşleri kuvvetle savunduğunu belirterek, ''Cumhurbaşkanlığı makamının günlük polemiklere konu yapılmasını doğru bulmuyorum'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda bakanlığının bütçesi üzerinde konuşan Babacan, Türkiye'nin Türk dış politikası ve komşularıyla ilişkilerine değindi.

Babacan, Türkiye'nin Irak hükümetinin ülkede güvenlik sorumluluğunu tamamen devralmasına ilişkin sürecin tamamlanarak, Irak halkının egemenliğine ve bağımsızlığına tam anlamıyla kavuşmasını her zaman desteklediğini söyledi.

ABD ile Irak Hükümeti arasında imzalanan Kuvvetlerin Statüsü Anlaşması'nı ve bu anlaşmanın Irak Parlamentosunda onaylanmasını memnuniyetle karşıladığını dile getiren Babacan, ''PKK terör örgütünün Irak'ın Kuzeyindeki süregelen mevcudiyeti ve buradaki şer yuvalarından ülkemize düzenlediği saldırılar, komşumuz Irak ile ilişkilerimizin süratle gereken düzeye çıkarılabilmesinin önündeki en önemli engeldir'' diye konuştu.

Irak hükümetinin terörizmle ortak mücadele amacıyla imzalanan anlaşma doğrultusunda, daha somut ve etkin adımlar atmaya başlamasını beklediklerini vurgulayan Babacan, ''PKK tehdidinin ortadan kaldırılması ve terör örgütünün başta Batı Avrupa ülkelerinde olmak üzere, yurt dışı yapılanması aracılığıyla yürüttüğü faaliyetlerin engellenmesi Türkiye bakımından en öncelikli konudur'' dedi.

-AB İLE İLİŞKİLER-

AB ile ilişkilere de değinen Babacan, katılım müzakerelerinde 3 yılı aşkın bir sürenin geride bırakıldığını, bu dönemde 10 faslın açıldığını belirtti. Türkiye Ulusal Programı ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade eden Babacan, şöyle devam etti:

''Teknik mahiyetteki katılım sürecimizi daha da ileriye götürmek için AB'nin de gerekli adımları atmasını ve sözlerine bağlı kalmasını bekliyor, bunu her fırsatta AB'deki muhataplarımıza vurguluyoruz. Zaman zaman dile getirilen ve AB'nin bütününü temsil etmeyen münferit açıklamalar, bizi bağlamıyor. Türkiye'nin yegane hedefi, tam üyeliktir. Başka seçenek söz konusu olamaz. Bu kararlılığımız, AB tarafından da anlaşılmıştır. AB üyelik sürecinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çeşitli zorluklar önümüze çıkacaktır. Ancak Türkiye, yılmadan ve yapıcı bir şekilde üzerine düşeni hayata geçirecektir.''

Ali Babacan, Kıbrıs'ta devam eden müzakere sürecine de değinerek, ''Hükümetimiz, çok önemli bir dış politika konumuz olan Kıbrıs sorununun ancak BM zemininde, yerleşmiş BM parametrelerine dayanan, adil, kalıcı ve kapsamlı bir temelde çözülebileceği inancındadır'' diye konuştu.

-ERMENİSTAN İLE İLİŞKİLER-

Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Ortadoğu barış süreci, İran, Afganistan, Hindistan, Pakistan ile ilişkiler hakkında da bilgi veren Babacan, Şubat ayında Ermenistan Cumhurbaşkanlığına seçilen Sarkisyan'ın Türkiye ile ilişkiler konusunda daha ılımlı ve diyaloğa açık bir tutum belirlediğini söyledi.

Bunu temkinli bir yaklaşımla ve olumlu bir gelişme olarak nitelendirdiğini ifade eden Babacan, ''Ermenistan, komşularıyla ilişkilerin geleceği bakımından başlamış olan diyalog sürecine devam etmesini ve bu şekilde hem Türkiye-Ermenistan, hem de Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinde yeni birer sayfa açılmasını umut ediyoruz'' diye konuştu.

-ÖZÜR DİLEME KAMPANYASI-

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, bazı aydınların başlattığı ''Ermenilerden özür dileme'' kampanyasıyla ilgili olarak da şöyle konuştu:

''Özür bildirisiyle alakalı Cumhurbaşkanımızın sözleri hakkında bazı yorumlar yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız hem TBMM üyeliği sırasında hem Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı döneminde, en çetin ortamlar dahil, her türlü uluslararası ortamda ve dış temaslarında Türkiye'nin 1915 olaylarıyla ilgili iddialar ve Türk-Ermeni ilişkileri hakkındaki görüş ve önerilerini defalarda ifade etmiş ve kuvvetle savunmuştur. Bu görüşlerin tümü kayıtlarda açıkça mevcuttur ve Cumhurbaşkanlığı makamının günlük polemiklere konu yapılmasını doğru bulmuyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*