Ali Babacan'dan 'müzakereler durur mu?' yorumu

Ali Babacan'dan 'müzakereler durur mu?' yorumu.9668
  • Giriş : 09.04.2008 / 14:00:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 14:05:23

Babacan, AB ile müzakerelerin durabileceği iddiaları için, bunun AB'nin kararı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Conrad Oteli'nde düzenlenen Türkiye-Pasifik adaları dışişleri bakanları toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso ve Komisyon'un Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in yarın itibarıyla Türkiye'ye yapacakları ziyaretin Türkiye'deki son gelişmelerden bağımsız olduğunu söyledi.

Babacan, Barroso ve Rehn'in kendisinin 6-7 ay önceki daveti üzerine eşleriyle birlikte Türkiye'ye geleceklerini, ziyaretin tarihinin çok önceden belirlendiğini, ancak güvenlik gibi çeşitli gerekçelerle geç duyurulduğunu kaydetti.

Babacan, ziyaret kapsamında Türkiye'nin AB ile ilişkilerine dair bütün konuların ele alınacağını, reform süreci, şimdiye kadar yapılanlar, bundan sonra yapılacaklar konusunda istişarelerde bulunulacağını aktardı.

Tarihteki ikinci Komisyon Başkanı ziyareti

Bunun Türkiye'nin AB ile ilişkileri açısından önemli bir ziyaret olduğunu vurgulayan Babacan, "Çünkü tarihteki ikinci Komisyon Başkanı ziyaretidir. 2004'te komisyon başkanıyken Prodi gelmişti. Bu ziyaretin, Türkiye-AB ilişkileri açısından başarılı ve iyi bir ziyaret olacağını bekliyorum" dedi.

Gazetecilerin, "Türkiye'nin iç politikasındaki durum ziyarette ele alınacak mı? AB sürecine ilişkin politikada sapma oluştuğuna dair soru işaretleri var" sorusu üzerine Babacan, "Türkiye'de demokrasinin derinleşmesi, temel hak ve özgürlükler alanındaki ilerlemelerin sağlanması ve kriterlerin tutturulması için yoğun bir çaba devam edecektir. Kuşkusuz AB ile ilişkilerimizde siyasi kriterler önemli bir yer tutacaktır ve görüşmelerimizde bütün bu konular da mutlaka gündemimizde olacaktır" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious