Ali Bozan hakkında tutuklama kararı çıktı

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Mersin İl Başkanı avukat Ali Bozan hakkında PKK terör örgütü propagandası yapmak ve terör örgütü üyesi olmak suçlaması ile tutuklama kararı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır'da çıkan olayları protesto etmek için Şevket Sümer Mahallesi'nde bulunan partinin belde teşkilatı önünde bebek katili Abdullah Öcalan'ın posterleri önünde açıklama yapan Bozan, Cumhuriyet Savcısı'na ifade verdikten sonra tutuklanma talebi ile Mersin 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Mahkeme Ali Bozan'ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Savcının itirazı üzerine 4. Asliye Ceza Mahkemesi Ali Bozan hakkında tutuklama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Ali Bozan hakkında tutuklama kararı çıkması nedeni ile DTP İl binası önünde bir basın açıklaması yapıldı. DTP Eşbaşkan Yardımcısı Alaaddin Erdoğan, yeni hazırlanan Terörle Mücadele Yasasının daha meclisten geçmeden uygulanmaya başlandığını ileri sürdü.

İl Başkanı Ali Bozan'ın suç sayılması mümkün olmayan açıklama ve değerlendirmeleri nedeniyle tutuklanmasına karar verilmesinin kaygı veren bir uygulama olduğu görüşünü savunan Erdoğan, uygulamanın yargının etki ve baskı altına alındığı endişelerini güçlendiren bir gelişme olduğunu belirtti.

Onlarca il ve ilçe yöneticisi yanında 6 il başkanının tutuklandığını belirten Erdoğan, birçok parti binasında basıldığını kaydetti.

Erdoğan il başkanları Ali Bozan'ın işlerini bitirmesinin ardından teslim olacağını ve kendisini tebrik ettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious