Ali Sabancı'dan THY'ye veryansın

Ali Sabancı'dan THY'ye veryansın.10025
  • Giriş : 21.02.2008 / 21:15:00

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, havayolları şirketleri açısından rekabet konusunu değerlendirirken, ''Havada serbest rekabet var mı? Yok'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, havayolları şirketleri açısından rekabet konusunu değerlendirirken, ''Havada serbest rekabet var mı? Yok'' dedi. Rekabet Kurumu'nun geleneksel perşembe toplantıları çerçevesinde Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ''İş Dünyası Perspektifinden Rekabet'' konusunda bir konferans verdi. Pegasus firması olarak vizyonlarının ''güvenlikten ödün vermemek, en ucuz fiyattan uçuş imkanı sunmak, zamanında kalkmak, güleryüzlü ve samimi, rahat ulaşılabilir ve yenilikçi olmak'' olduğunu belirten Sabancı, kendilerinin, verimliliği yüksek ancak maliyetleri düşük bir şirket olduklarını kaydetti.

Türkiye'deki tüm havayolu şirketlerinin jet uçurduğunu, 2 pilot bulundurduğunu, aynı alanları kullandıklarını, aynı ölçülerde koltuklarının bulunduğunu ifade eden Sabancı, ancak kendilerinin farklı bir pazar anlayışıyla sektöre girdiklerini söyledi. Faaliyete başlamalarıyla 2005 yılı kasım ayında ilk olarak iç hat seferlerinin fiyatlarını 55 YTL'ye indirdiklerini, bununla da kalmayıp beklentinin tersine birkaç ayda fiyatları 25 YTL'ye kadar çektiklerini anlatan Sabancı, şimdi fiyatlarının yurtiçi hatlarda 20 YTL, dış hatlarda ise 15 Avro'dan başladığını bildirdi.

-KAZANÇ PAYLAŞIM SİSTEMİNDEN PERFORMANS SİSTEMİNE-

Konuşmasında yolcu yerine ''misafir'', çalışan yerine de ''aile üyesi'' ifadesini kullanan Sabancı, şirket olarak maddi ve manevi olarak insana yatırım yaptıklarını kaydetti. Bu kapsamda yine 2005 yılında sektöre ilk kez kazanç paylaşım sistemini getirdiklerini ve şirkette 3 yıl çalışmış aile üyelerine kar payı dağıttıklarını anlatan Sabancı, 2008 yılıyla birlikte performans ölçümlerine dayalı prim sistemine geçeceklerini dile getirdi.

Pegasus'un, Türkiye'nin en büyük tarifeli sefer yapan ve kendi markasına yatırım yapan şirketi olduğunu ifade eden Sabancı, ''7,5 milyon Avro markamıza yatırım yaptık, 3 yılda marka yatırımını bedavaya getirmeyi hedefliyoruz'' dedi. Havayolu şirketinin zamanında kalkmaya da çok önem verdiğine işaret eden Sabancı, 3 saati geçen gecikmelerde ücretsiz uçuş, 5 saati geçen gecikmelerde de hem ücretsiz uçuş hem de ek ücretsiz bilet verdiklerini anlattı.

-''HERŞEY PARAYLA, SU PARAYLA AMA TUVALET BEDAVA''

Aldıkları reklamlarla da bilet fiyatlarını ucuzlattıklarına işaret eden Sabancı, çok ucuz uçak biletlerine karşın uçakta satılan ürünlerin hepsinin paralı olduğunu, hatta zaman zaman suyun bile paralı olmasından yakınıldığını söyledi. Koltuk aralığı geniş olan yerlerin de 10 YTL daha fazla fiyattan satıldığını anlatan Sabancı, ''İçeride herşey parayla, su parayla ama kemerler, tuvalet parayla değil'' diyerek espri yaptı.

-REKABET KONUSU-

Pegasus'un pazara girmesiyle çok yüksek fiyatlarla uçak bileti tekelinin bir anlamda kırıldığını anlatan Sabancı, Pegasus'un girdiği pazarda fiyatların yüzde 25 oranında düştüğünü bildirdi. Havada serbest rekabetin olmadığını savunan Sabancı, THY'nin yurtdışındaki ikili anlaşmalarının kendileri gibi yenilikçi havayolları için haksız rekabet oluşturduğunu vurguladı. Yaptıkları araştırma sonucu 2 saate dek uçuşlarda rekabete açık ve kapalı pazarlarda fiyatların fazla değişmediğini gördüklerini anlatan Sabancı ancak 3-4 saat ile 4 saatten fazla uçuşlarda rekabete açık pazarlar ile kapalı pazarların arasındaki fiyat farkının çok yüksek olduğunu dile getirdi.

-''LOW-COST ŞİRKETLERDEN ÖRNEKLER ALIYORUZ''-

Sabancı, uygulamalarında yurtdışındaki Easy-Jet Ryan-Air gibi ''low-cost'' (düşük maliyetli) bilet satan şirketlerden örnekler aldıklarını anlattı. Otobüslerin de uçak fiyatlarının düşmesiyle fiyatlarını düşürdüklerinin hatırlatan Sabancı, Van'a otobüsle 22 saatte, uçakla ise 1.5 saatte gidildiğini, bunun bir tercih olduğunu belirterek, otobüs fiyatlarıyla uçak fiyatlarının yakın olması durumunda otobüslerin uçaklarla rekabet edemeyeceğini sözlerine ekledi. Konuşmanın ardından Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, Sabancı'nın, kendilerine mesaj ulaştırmanın en etkin yolunu bulduğunu ifade ederek, Ali Sabancı'ya bir plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious