Ali Sami Yen'de tarihi gece

Ali Sami Yen'de tarihi gece.13846
  • Giriş : 21.11.2007 / 22:46:00

Türkiye'nin 13. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu'nda, Bosna-Hersek'le yaptığı 12. ve son maçında, Ali Sami Yen Stadı tarihi gecelerinden birini yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye için Avrupa Şampiyonası finallerine gitme açısından büyük önem taşıyan Bosna-Hersek maçında stadı tamamen dolduran Türk futbolseverler, milli takıma büyük destek verdi. Karşılaşma öncesi dağıtılan Türk bayraklarıyla tribünler tamamen kırmızı beyaz renklere bürünürken, taraftarlar karşılaşma öncesi tüm futbolcuları teker teker çağırarak alkışladı.

Türk taraftarların arasında Bosna-Hersek atkısı sallayan taraftarlar da dikkati çekti.

"SABRİ BOSNA'YI BURAYA GETİR"

Kapalı tribündeki Türk taraftarlar, bir ara “Bosna-Hersek oley”, “Sabri, Bosna'yı buraya getir” diye tezahürat yaptı.
Bosna-Hersekli oyuncular, ısınma sırasında kapalı tribünün önüne giderken, taraftarların tezahüratına el sallayarak karşılık verdi.

Karşılaşmada az sayıda Bosna-Hersekli taraftar da kendilerine ayrılan bölümden, ellerinde Türk bayraklarıyla karşılaşmayı izledi.

Öte yandan, Bosna-Hersek Milli Takımı Teknik Direktörü Fuad Muzurovic'in, İstanbul'da oturan ablasını ziyaret ettiği öğrenildi.

"İMPARATOR FATİH TERİM"

(A) Milli Takım'ın Yunanistan'a yenildiği maçta “Terim istifa” tezahüratlarıyla Ali Sami Yen Stadı'ndan ayrılan Terim, Bosna-Hersek maçında alkışlarla sahaya çıktı.

Taraftarlar, Terim'e sevgi gösterisinde bulunurken, uzun süre “Buraya buraya Fatih Terim buraya” diye tezahürat yaptı, ancak Terim el sallamakla yetindi. Taraftarlar ayrıca, “İmparator Fatih Terim” diye tezahürat yaptı.
Fatih Terim'in eşi ve kızları da karşılaşmayı tribünden izledi.

BAKAN BAŞESGİOĞLU DA İZLEDİ

Karşılaşmayı Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu da izledi. Protokol tribününde Başesgioğlu'nun yanı sıra UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay da karşılaşmayı takip etti.

BİLETLER KARABORSADA

Satışa çıktıktan kısa bir süre sonra tükenen karşılaşmanın biletleri, maç öncesi karaborsaya düştü. Biletler, karşılaşma öncesi stat çevresinde karaborsada yüksek fiyatlardan alıcı buldu.

NORVEÇ MAÇI İLK 11'İNDE TEK DEĞİŞİKLİK

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Norveç karşısında sahaya sürdüğü ilk 11'de zorunlu olarak tek değişiklik yaptı.

Terim, Norveç maçında sarı kart görerek cezalı duruma düşen Volkan Demirel'in yerine Bosna-Hersek maçında kaleyi Rüştü Reçber'e teslim etti.

Karşılaşmada kaleci Serkan, Sedat, Hayrettin, Tuncay, Mehmet Yıldız, Gökdeniz ve Sabri yedek soyundu.
Norveç maçında ilk kez (A) Milli formayı giyen Yusuf Şimşek, Bosna-Hersek maçının 18 kişilik kadrosunda yer almazken, Serhat ile sakatlığı bulunan Yıldıray da kadroya alınmadı.

Bu arada, eleme grubu maçlarında daha önce forma giyen, fakat şu anda kadroda yer almayan futbolculardan Hakan Şükür ve Tümer de karşılaşmayı basın tribünün önünde, aday kadroda olup da 18 kişilik kadroya giremeyen oyuncularla birlikte izledi. Kart cezalısı olduğu için kadrodan çıkarılan Volkan Demirel ile Rusya'da Futbol hayatını sürdüren Hasan Kabze de karşılaşmayı aynı bölümden takip etti.

RÜŞTÜ 7 MAÇ SONRA İLK 11'DE

Rüştü Reçber, (A) Milli Takım'da 7 maç sonra ilk 11'de sahaya çıktı. En son Bosna-Hersek ile 2 Haziran 2007'de deplasmanda yapılan karşılaşmada forma giyen Rüştü, yine Bosna-Hersek maçında kaleye geçti.

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme grubunda Türkiye'nin yaptığı ilk 3 maçta Malta, Macaristan ve Moldova karşısında kaleyi koruyan Rüştü, 2 Bosna-Hersek maçında da kaleye geçerek, eleme grubunda 5 maçta forma giydi.
(A) Milli formayı en çok giyen oyuncu olan Rüştü, Bosna-Hersek karşısında 115. kez (A) Milli formayı giyerek, en fazla milli olma rekorunu geliştirdi.

Rüştü Reçber, sahaya kaptan olarak çıktı.

BOSNA-HERSEK KADROSUNDA 3 DEĞİŞİKLİK

Bosna-Hersek Milli Takımı, Türkiye maçına en son oynadığı Norveç maçının ilk 11'inden 3 değişik oyuncuyla çıktı. Norveç maçında ilk 11'de sahaya çıkan Blatnjak, Muslimovic ve Salihovic, Türkiye karşısında ilk 11'de yer almazken, bu oyuncuların yerlerine Ibricic, Dzeko ve Rahimic ilk 11'de forma giydi.

PANKARTLAR

Karşılaşma öncesi Türk sporseverler, şehitlerle ilgili tezahürat yaparken, tribünlere çeşitli pankartlar asıldı.

Karşılaşmada tribünlere “Türk-Kürt kardeştir; bölücüler kalleştir.”, “Şehitler ölmez”, “Hepimiz Mehmetçiğiz” pankartları asıldı.

STATTA 50 BİN ÇİÇEK

Karşılaşma öncesi taraftarlara, basın ve protokol tribünlerine toplam 50 bin çiçek dağıtıldı. İnterflora Çiçekçileri Derneği ve Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği'nin önderliğinde, Çiçek Tanıtım Grubu'nun organizasyonunda, stada gelenlere, toplam 50 bin dal kırmızı ve beyaz karanfil ile gül dağıtıldı. Milli futbolcular karşılaşmaya çıkarken, sahaya çiçekler atıldı.

Bu arada, statta, karşılaşma öncesi tribünlere yansıtılan lazer ışığıyla, Milli Takım lehine sloganlar yazıldı.

AMPUTE MİLLİ TAKIMI KUPALARIYLA GELDİ

Antalya'da yapılan Dünya Ampute Futbol Şampiyonası'nda 3. olan Türkiye Ampute Milli Takımı futbolcuları da karşılaşmayı izledi.

Basın tribününün yanındaki tribüne kupalarıyla gelen Ampute Milli Takımı oyuncuları, ellerinde Türk bayraklarıyla (A) Milli Futbol Takımı'nı destekledi.

Karşılaşma öncesi sahaya inen Ampute Milli Takımı, stat hoparlörlerinden anons edilince, alkışlayan taraftarlar, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” diye tezahürat yaptı.

BASININ YOĞUN İLGİSİ

Türkiye-Bosna-Hersek karşılaşmasına basın mensupları da büyük ilgi gösterdi. Karşılaşmada 20'si Bosna-Hersekli olmak üzere toplam 282 basın mensubu görev yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious