Ali Şen Evren'i de geçti

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Evren’in eyalet sistemine ilişkin açıklamalarının yankıları sürerken, Fenerbahçe’nin eski Başkanı Ali Şen’in sözleri ortalığı karıştırdı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fox TV’ye konuk olan Ali Şen’in açıklamaları gündeme bomba gibi düştü. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in eyalet sistemine ilişkin açıklamalarının yankıları sürerken, Şen’in, "Türkiye’yi yöneten bir kişi olsam Kürdistan’ın kurulmasını savunan ilk ben olurdum” sözleri ortalığı karıştırdı.

ERBİL BAŞKENT OLSUN
Ali Şen, 1998 yılında Sabah Gazetesi’ndeki yazısında Kürdistan’ın kurulduğunu yazdığını belirterek, "Gerçeklerden kaçmayacaksınız. Onlarla yüzleşmiyorsanız, bu sefer geceleri kabus görürsünüz. Gerçekleri kabul edeceksiniz. Kuzey Irak’ta Kürdistan’ın kurulduğunu o yıllarda yazmıştım" dedi. Şen, açıklamalarına şöyle devam etti: "Kürdistan kurulsun, Erbil başkent olsun. Ama BM, ABD, Rusya, AB ve komşu ülkelerden bir uluslararası konferansla 2100 yılına kadar bugünkü sınırların garantisinin kalem altına alınmasını isterdim. 1948 yılında Honk Kong bununla yapıldı.

31 Aralık 1999’un Honk Kong’un Çin’e bırakılacağı o zaman bir rüyaydı. ’Nasıl Çin’e bırakılır bu kadar sermaye’ diye. İşte 7-8 yıl geçti Honk Kong orada. Değişen bir şey yok. Ben bunları savunan bir kişiyim. Türkiye’de yaşayan Kürtlerin Türkler kadar imkanlara sahip olduğu bir gerçek. Dünya bunu bilsin. Türkiye’de Kürt Cumhurbaşkanı oldu, Başbakan oldu, Meclis Başkanı oldu. Zaten niçin olmasın ayrıyeten? Kimsenin bir karşı fikri de olmadı. Ama savaştan kimseye hayır gelmeyeceğini düşünüyorum. Bir İsrail-Filistin savaşını Amerika 50 yıl yürüttü.

GERÇEKLERİ GÖRELİM
Bir Türk-Kürt savaşı 24 saatte çıkar 24 yılda durduramazsınız. Ben bu gerçeklerin görülmesi taraftarıyım. Bu gerçeklere bakarak Türklerin ve Kürtlerin bir arada yaşayabileceklerini varsayıp, inananlardanım. Kürdistan’ın Kuzey Irak’ta kurulmasının Türkiye’nin ilişkilerini dostça yapması ve bu anlattığım şartlarda garantiyle kurulmasında faydalı olacağını görüyorum. İnsanların gerçeklerle yüz yüze gelmesinin zararı olmayacağını da söylüyorum."

PAŞA’DAN ÖNCE SÖYLEDİM
Yayın hayatına yeni başlayan Fox TV’de Korkmaz Karaca ile Pazar Sohbeti programında önemli açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Ali Şen, "Ben bu fikirlerimi daha önce ortaya koymuştum" dedi. Ali Şen, geçtiğimiz günlerde yaptığı ’eyalet sistemi’ önerisiyle şaşkınlığa neden olan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile bu konulara dair herhangi bir görüş alışverişinde bulunmadığını, Kenan Evren’i geçen yaz aylarından beri görmediğini de söyledi. Ali Şen, ayrıca Fox TV’de fikirlerini ifade ettiği programın çekimlerinin 8 gün önce gerçekleştiğini, bu fikirlerini, Kenan Evren’in eyalet sistemiyle ilgili sözlerini dile getirdiğinden daha önce ortaya koyduğunu belirtti.

KÜRDİSTAN KURULURSA TERÖR DE ENGELLENİR
Bodrum’daki evinden ulaştığımız Ali Şen, sözlerinin arkasında durdu ve Türkiye’nin Kürt sorunundan, Kuzey Irak’taki Kürt devletine kadar ilginç görüşlerini paylaştı.

İşte Ali Şen’in birbirinden çarpıcı açıklamaları: "Amerika 10 yıl evvel Kürdistan’ı kurdu. Kabullenilmesi gereken bir gerçek. Kürdistan Havayallorı’na ait uçaklar Türkiye semalarında uçuyor. Kürdistan Parlamentosu var. Türkiye’deki Kürt vatandaşları Türklerin sahip oldukları tüm haklara sahip. Onun için bu duruma dikkat etmek lazım. Bugün Türkiye’nin İçişleri Bakanı da Kürt. Benim şöyle bir iddiam var: Türkiye’yi, özellikle de Kürtleri provoke eden dış güçler var. Filistin’de bir savaş var. Amerika istese bu savaşı hemen bitirebilir ama yapmıyor.

BÖLGEYE BARIŞ GELİR
Masum insanlar ölmeye devam ediyor. Bu bizim başımıza da gelebilir. Tekrar ediyorum Kürtler’in hakları Türkiye’de yaşayan her Türk kadar. Ben Türkiye’yi yöneten biri olsaydım Kürdistan’ı ilk tanıyan olurdum. Kürdistan’ın petrollerinin 25 yıl boyunca yüzde 40’ının Türkiye’ye gelmesi karşılığında da Kürdistan’ın yapılandırılması anlamına da gelebilir. Yani bu şartla bakmak lazım. Türkler ve Kürtler bin yıldır beraber yaşıyor. Amerika böyle bir savaş çıkarırsa bunun acısını hepimizin torunlarını çeker. Orada bir ülke kurulursa terörü de engeller diye düşünüyorum. Bölgede barış olur, sulh olur. Savaş olursa herkes kaybeder. Herkes vatanına sahip çıksın."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious