Aliağa'da 3 bin dönüm yandı

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

İzmir'in Aliağa ilçesi Güzelhisar barajı ve Karaköy mevkiinde çıkan yangın 6 saatte kontrol altına alınabildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün saat 17.20'de enerji nakil hatlarında yapılan elektrik kaynağı çalışmasında kıvılcım sıçraması ile başlayan yangın gece saat 23.30'da rüzgarın yön değiştirmesi ile kontrol altına alınabildi. Yangın yaklaşık 3 bin dönüm makilik alanı kül etti.
Çıkan yangına ilk müdahale eden Aliağa Belediyesi itfaiye ekiplerinin yardımına TÜPRAŞ, Petrol Ofisi, PETKİM, itfaiyeleri ile orman söndürme ekipleri de katıldı. Daha sonra Bozköy, Bergama, İzmir ve Manisa yangın söndürme ekipleri, Aliağa Belediyesi iş makineleri, Aliağa Jandarma Komutanlığı'nda bulunan askerler ve Karaköy halkı da söndürme çalışmalarına destek verdi.

Rüzgârın etkisi ile Karaköy kırsalından hızla yayılan alevler köye 200 metre yaklaşırken, rüzgârın yön değiştirmesi neticesinde köyün tahliyesinden vazgeçildi.

Aliağa Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, olay yerinde inceleme yaptı. Yangında can kaybı olmazken 3 bin dönüm makilik alan ve Karaköy kırsalında bulunan 2 bin adet zeytin ağacı yandı.

Enerji nakil hatları bakım çalışmaları sırasında çıkan yangına sebebiyet veren ve isimleri açıklanmayan iki kişi sorgulanmak üzere Aliağa Jandarma Komutanlığı'na getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious