Aliağa'daki patlamada ihmal var mı?

Aliağa'daki patlamada ihmal var mı?.14423
  • Giriş : 06.02.2009 / 18:02:00

Aliağa Emniyet Müdürlüğünün önünde infilak ederek bomba imha uzmanı polis memurunun ağır yaralanmasına yol açan patlayıcının 1,5 ay önce ilçedeki bir lisenin yanında bulunduğu öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, 1,5 ay önce bir lisenin duvarının yanında poşet içerisindeki patlayıcının fark edilmesi üzerine ilçede bomba imha uzmanı olarak görev yapan polis memuru Bilal Konakçı, söz konusu yere gitti.

Konakçı, piyasadan temin edilebilecek malzemelerden hazırlanan ve balık avında sıkça kullanılan ''potasyum klorat'' maddesi ihtiva eden patlayıcıyı ''fitil ateşleme'' düzeneğini ayırarak etkisiz hale getirdi ve mahkemeden gelecek imha kararına kadar muhafaza etmek üzere İlçe Emniyet Müdürlüğü binasındaki depoya koydu.

Bu tür kimyasallar içeren patlayıcıların iklim şartlarından kaynaklanabilecek sorunlar nedeniyle gecikmeden imha edilmesi gerektiğini, bu yönde savcılığa başvuruda bulunulduğunu ve söz konusu patlayıcıyla ilgili de aynı prosedürün uygulandığını belirten yetkililer, mahkemenin bu talep üzerine imha kararı verdiğini, Konakçı dün imha etmeye götürdüğü sırada patlayıcının infilak ettiğini bildirdi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü uzman ekiplerinin olayla ilgili incelemelerini sürdürdüğünü ifade eden emniyet yetkilileri, söz konusu patlayıcının balıkçılar tarafından okul duvarının yanına bırakıldığı ihtimali üzerinde durulduğunu, olayın herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı olup olmadığının araştırıldığı kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*