Alıcı, cesaretini YÖK'ten alıyor!

Alıcı, cesaretini YÖK'ten alıyor!.7073
  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı'nın, "Keşke Anadolu Müslüman olmasaydı" şeklindeki sözlerine Saadet Partisi'nden tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alıcı'nın bu şekilde konuşma cesaretini YÖK'ten aldığını öne süren SP İzmir İl Başkanı Şerafettin Kılıç, ''YÖK, Alıcı'yı hemen görevden almalıdır; ancak YÖK de anayasal kurum olmanın ötesine geçmiş ve farklı bir anasaya sahip gibi davranmaya başlamıştır.'' dedi.

Kılıç, ''Papa'nın İslam dinine yönelik talihsiz açıklamalarının olduğu bir dönemde Rektör Alıcı'nın bu konuşmasının aynı minval üzere olduğu kanaatindeyiz.'' şeklinde konuştu.

SP İzmir İl Başkanlığı'nda yaptığı basın toplantısında, parti olarak bu pervasızca konuşmaları ve küstahça ifadeleri kınadıklarını söyleyen Kılıç, ''Rektörün özellikle Ramazan ayının huzur ve esenlik veren derin etkisinin yaşandığı böyle bir dönemde hiçbir Müslümanı incitme hakkı yoktur. Kendisi başka bir inanca sahip olabilir, İslamiyet'in değerlerini paylaşmayabilir ancak bu durum, asla küstahça konuşma ve bir dinin değerlerine dil uzatma hakkı vermez. Yoksa Alıcı, bu konuşmasıyla yaptığı kin dolu sataşmalarla İslam dünyasını kışkırtmaya çalışan Papa'nın İzmir temsilcisi gibi hareket etmek mi istemiştir?'' dedi.

Rektör Emin Alıcı'nın bu şekilde konuşmasından dolayı YÖK'ü suçlayan Kılıç, "YÖK'ün özellikle son dönemdeki davranışlarında bazen bir siyasi parti tavrı, bazen de 'Ben yaparım olur' serbestliği gözlenmektedir. Bunun sebebine gelecek olursak, hepimiz biliyoruz ki YÖK, devlet içinde bir başka kurumun kolaylıkla elde edemeyeceği imtiyazlara sahip bulunuyor.'' diye konuştu.

Rektörlerin görevinin irtica paranoyalarıyla gündeme gelmeye çalışmak ya da inaçlar hakkında pervasızca konuşmak olmadığını hatırlatan Şerafettin Kılıç, ''Üniversiteler halkın değerleriyle uğraşma yerine bilim, sanat ve felsefe ortamlarını geliştirmeye çalışmalı ve ülkeyi dünya bilimine katkıda bulunan bir seviyeye getirmelidir.'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious