Alınak'a yine cezaevi yolu göründü

Alınak'a yine cezaevi yolu göründü.12616
  • Giriş : 18.11.2008 / 12:32:00

DTP Kars İl Başkanıyken halkı sivil itaatsizliğe çağıran Alınak, beş ay içinde ikinci kez hapis. Alınak, mahkemenin, "suçu övmek" ve "kanunlara uymamaya tahrik"ten verdiği cezayı ödemeyeceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mahmut Alınak, Kars'ta yaptığı konuşmada sivil itaatsizliğe çağrı yaptığı için "suçu ve suçluyu övdüğü" ve "halkı kanunlara uymamaya tahrik ettiği" iddiasıyla mahkum olunca yeniden cezaevine girebilir.

Mahkemenin verdiği para cezalarını ödemeyi reddettiği için 12 Ağustos'ta cezaevine giren Alınak, Deniz Gezmiş, Vedat Aydın ve Musa Anter'in adlarını cadde, park ve sokaklara ad olarak verilmesini istediği ve PKK lideri Abdullah Öcalan'ın tutukluluk koşullarını kınadığı için 12 Eylül'e kadar hapiste kalmıştı.

Topluma sivil itaatsizlik çağrısına ceza

4 Haziran 2006'da Kafkas Üniversitesi Öğrenci Derneği'nce düzenlenen "Demokrasinin Öncelikleri" panelinde yaptığı konuşmada Alınak, sivil itaatsizlik eylemleri yapmaya çağırdığı için ve kar üstünde çıplak ayaklı basın açıklaması yaparak, "Gençler Ölmesin, Anneler Ağlamasın" kampanyasının duyurusunu yaptığı için bir kez daha mahkum oldu.

Konuşmasında Alınak, "Doğan çocuklarımızı nüfusa kaydetmezseniz bir düşünün...Düşünün ki, Amed'den İstanbul'a, Dersim'den Kars'a, Iğdır'a, Ardahan'a, milyonlarca insan, kimliksiz bir şekilde sokağa akmış, kim zapt edebilir o muazzam gücü?....Yargıya gitmiyorum, okula göndermiyorum, nüfusa gitmiyorum, tapuya gitmiyorum. Ne oldu? İflas etti, orada bu sistemin çarkı kendiliğinden felç oldu...Polisle ve askerle vuruşmadan, sivil devrim. İşte o günlere hazırlıklı olun..." diyordu.

12 Aralık'a kadar ödemezse hapse girecek

16 Eylül'de Kars Sulh Ceza Mahkemesi, Ceza Yasası'nın (TCK) 215. maddesinin iki defa ihlal edildiğine kanaat getirerek Alınak'ı toplam 4 ay 5 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkemenin 2 bin 500 YTL'ye çevirdiği ceza için Alınak'a ödeme emri çıkarıldı.

Ancak Alınak, son süresi 12 Aralık 2008 olan ödeme emrinin gereğini yerine getirmeyeceğini açıkladı. Bu durumda Alınak'ın bir kez daha cezaevine girmesi bekleniyor.

BİANET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*