'Alıntı uygulaması ilk asırdan beri yapılıyor'

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Kur'an-ı Kerim tefsirlerinde değişik kutsal metinlerden alıntı ve mukayese yapılmasını yanlış bulmadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İl Müftüleri Meslekiçi Eğitim Semineri Antalya Dedeman Otel'de başladı. Dört gün sürecek seminer, İstiklal Marşı'nın ardından okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ile açıldı. 81 ilin müftüsünün katıldığı seminerin açılışını Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu yaptı.

Bardakoğlu, bir gazetecinin Prof. Dr. Suat Yıldırım'ın yayınladığı Kur'an-ı Kerim mealinde, İncil ve Tevrat'tan alıntıların bulunmasını sorması üzerine, "Biz, Kur'an-ı Kerim tefsirlerinde değişik kutsal metinlerden alıntı yapılıp, onlarla mukayeseler yapılmasını yanlış bulmuyoruz. Bu alışkın olduğumuz bir usuldür. İlk asırdan itibaren yazılan tefsirlerde hep Kur'an-ı Kerim tefsirleri açıklanırken diğer kutsal metinlerde ve dini geleneklerde neler olduğu yazılır ve bir değerlendirme, mukayese yapılır. Bu alışkın olduğumuz bir usuldür. Ama Kur'an-ı Kerim mealinde, o mealin arkasında hemen diğer kutsal metinlerden, İncil'den ve Tevrat'tan benzeri ayetlerin verilmesi, henüz alışkın ve fazla da bana göre doğru görülmeyen bir usuldür. Bu açıdan ikisinin ortası bir yolu tartışarak bulmalıyız." şeklinde konuştu.

Bardakoğlu, Kur'an-ı Kerim meali ile eleştiri oklarını üzerine çeken Prof. Dr. Suat Yıldırım'a yönelik, "Kur'an'ı İncilleştiriyor" yönündeki eleştirileri haklı bulmadığını belirterek, "Böyle hemen ağır ithamlar yerine, yapılan yanlışlar konusunda görüş alışverişinde bulunmalıyız. Birbirimizi uyarmalıyız. Soğukkanlı şekilde, bilimsel metotlara bağlı kalarak tartışabilmeliyiz. Bu tartışmalardan sonra eminim ki ortak akıl oluşacaktır." diye konuştu.

Prof. Bardakoğlu, konuyu kendi aralarında görüşeceklerini de dile getirerek şunları söyledi: "Bu konuyu il müftülerimiz ile biz, bugün yarın toplantılarda biraz görüşüp netleştireceğiz. İnanıyorum ki, belki toplantı sonrasında bir basın açıklaması olacak. Basın açıklamasında konuya ilişkin bir değerlendirme yer alabilir. Tam bilmiyorum. Arkadaşlarımızın özgür iradesi ile karar verecekleri bir husustur."


"BOP İLE ALAKASI OLMAYAN DİYANET, KENDİ İŞİNİ YAPIYOR"


Ortadoğu'daki gelişmeler ve Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) üzerine sorulan bir soru üzerine ise Bardakoğlu, şu cevabı verdi: "Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, hem şahsım hem arkadaşlarım, hiçbir zaman Büyük Ortadoğu Projesi gibi uluslar arası politikaların, stratejilerin ucundan kenarından, hiçbir zaman içinde olmadık. Biz, hem ulusal siyasetin hem uluslararası siyasetin dışında kalmayı prensip edinmişizdir. Böyle olunca, nasıl Türkiye'nin günlük politikasının, siyasetinin dışındaysak, aynı şekilde uluslararası siyasetin de dışında kalmışızdır. Biz kendi işimizi yapıyoruz. Kendi işimizi de doğru bildiğimiz şekilde, doğru bilgiyle yapıyoruz. Onun dışında ülkelerin, batı ülkelerinin diğer ülkeler üzerinde her hangi bir politikası var veya yok o bizi doğrudan ilgilendirmez. Dolaylı şekilde bile ilgilendirmez."

Diyanet İşleri Başkanı, her dönem önemini koruyan ve barışın kaynağı olan dinin zaman zaman manipüle edildiğinde toplumsal kavgaların, bunalımların gelişmesine neden olabildiğini belirtti. Din adamlarına bu noktada önemli görevler düştüğünü söyleyen Bardakoğlu, ''Biz, dinin sağlıklı bilgisini insanlara anlatmalıyız. Sağlıklı, barışçı, huzur sağlayıcı din bilgilerini topluma sunmalıyız. Din konusunda sığ tartışmalardan, magazin üslubuna kaçan tartışmalardan hepimizin, özellikle medya mensuplarının kaçınması ve dini günlük tartışma malzemesi olmaktan çıkarması gerekiyor'' diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak insanların özel hayatına müdahale etmediklerini kaydeden Bardakoğlu, müftülere, ''İnsanlara verdiğimiz bilginin ayakları yere basar olmalı. Muhataplarımızın elbette beklentileri farklı olabilir. Din hakkında bizden istenen cevaplar da farklı olabilir. Din hakkında konuşacağımız şeyler Kur'an'a ve sünnete dayanmak zorundadır. Günübirlik heves ve talepleri, farklı yönlerden etkilenen talepleri değil, dinin doğru bilgisi esas alarak, İslam'ın bilgisini çağdaş dünyaya göre yorumlayarak aktarmak zorundayız.'' diye seslendi.


"IRAK'TAKİ OLAYLAR SOĞUKKANLILIKLA İZLENİYOR"


Son dönemde din eksenli tartışma ve çatışmaların sürdürdüğüne dikkat çeken Bardakoğlu, Irak'ta yaşanan saldırı olaylarını değerlendirdi. Yaşanan gelişmeleri soğukkanlı bir şekilde takip ettiklerini dile getiren Bardakoğlu, "Gönlümüz istiyor ki insanlar din sebebiyle, mezhep sebebiyle, kendi inançları sebebiyle çatışmasınlar. Kavga etmesinler. Birbirimizin inancı, düşüncesi, mezhebi, meşrebi, dini pratiği ne olursa olsun birbirimize saygı göstermesini öğrenmeliyiz. Biz öğrenmeliyiz. Irak'takiler öğrenmeli, batılılar öğrenmeli, herkes öğrenmeli. Dünyanı huzuru biraz da buna bağlı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious